Logisticko-technologická firma Zásilkovna zavádí soběstačná výdejní místa Z-Boxy. Zařízení ke svému provozu potřebují minimum energie, kterou získávají přes solární panely a lze je ovládat přes mobilní aplikaci Zásilkovna.

Zásilkovna cílí se Z-Boxy na menší města a vesnice, kde mohou doplnit služby České pošty, která v těchto lokalitách omezuje provoz svých poboček. Další velké využití mají v developerských rezidenčních nebo komerčních prostorech. Zásilky bude přes Z-Boxy možné jak vyzvedávat, tak i posílat.

V letošním roce plánuje Zásilkovna v České republice spustit až 150 Z-Boxů. Celkový počet výdejních míst Zásilkovny tak dosáhne zhruba 3800. Investice do Z-Boxů se pohybují v řádu desítek milionů korun. Zásilky je Z-Boxech možné vyzvedávat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Provoz Z-Boxů je ekologický, s minimálními požadavky na energii.

„Pro nás se tak otevírá obrovská příležitost doručovat zásilky do míst, kam jiní doručovat nechtějí, neumí nebo zde své služby omezují,“ říká Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a CEO holdingu Packeta. „Můžeme prozradit, že již v této chvíli registrujeme ze strany potenciálních klientů, ať již měst či obcí, nebo developerů, značný zájem.“

Jakmile řidič doručí zásilku do Z-Boxu, obdrží zákazník informační e-mail, SMS zprávu a notifikaci do aplikace Zásilkovna. V této chvíli je možné si zásilku vyzvednout. K obsluze stačí mít na chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci Zásilkovna a zapnuté Bluetooth. Při příchodu k Z-Boxu se aplikace pomocí Bluetooth sama automaticky spáruje a otevře schránku s danou zásilkou. Za doručení zásilky se platí online, včetně platby na dobírku. Manipulace se zásilkami trvá v řádu vteřin, a to jak při procesu umísťování jednotlivých zásilek do Z-Boxu kurýrem, tak i během výdeje.

Související