Mezinárodní poskytovatel logistických služeb Dachser rozvíjí svůj koncept Emission-Free Delivery. Od nynějška tak bude zásobovat centrum německého Freiburgu bezemisně, a to kombinací rozvážkových vozidel Fuso eCanter, elektrických dodávek StreetScooter a nákladních elektrokol. Nová přepravní služba sníží v celém přepravním řetězci emise oxidu uhličitého u každé zásilky o 26 procent.

Oblast bezemisního doručování ve Freiburgu zahrnuje části historického starého města a městské části Neuburg a Oberau. Zásilky zákazníkům ze segmentu B2B a B2C budou v této zóně o ploše zhruba 1,5 čtverečního kilometru doručovány zcela bez emisí. „Elektrická nákladní kola jsme úspěšně zavedli před dvěma lety a toto je náš další logický krok ke zlepšení kvality vzduchu a života v centru Freiburgu,“ říká Michael Gaudlitz, General Manager logistického centra Dachser ve Freiburgu.

Plně elektrické lehké nákladní automobily Fuso eCanter budou přivážet zboží buď přímo k odběratelům, nebo do mikrohubu nedaleko městského centra, který provozuje partner Dachseru firma VeloCarrier / Roc-Ket Cargo Bikes. Tady se menší zásilky překládají na nákladní elektrokola nebo do vozidel StreetScooter pro finální dodání. Dobíjecí stanice pro elektrická vozidla se nachází nedaleko pobočky Dachseru v průmyslovém parku na jihu Freiburgu, který stejně jako všechny pobočky této logistické firmy v Německu nakupuje elektřinu získanou stoprocentně z vodní energie.

Vezmeme-li v potaz kompletní přepravu, přičemž svozové linky a dálkové linky jsou provozovány konvenčními dieselovými nákladními vozidly, pak nová služba u každé zásilky průměrně sníží emise oxidu uhličitého o 26 procent, emise pevných částic o přibližně 47 procent a emise oxidů dusíku o 41 procent.

Koncept pro městskou logistiku Dachser Emission-Free Delivery je postaven na modulárním souboru nástrojů pro zásobování center měst. Koncept uvedl Dachser do praxe v centru Stuttgartu v roce 2018 a nedávno ho spustil také v norském Oslu. V příštích dvou letech chce logistická firma analyzovat prostředí vybraných evropských metropolí s cílem implementovat i v nich svůj koncept Emission-Free Delivery.

Související