Generátory kyslíku slovenského výrobce Oxywise putovaly do nemocnic v peruánské Limě a do Káthmandú v Nepálu. Leteckou přepravu zajistila divize Air & Sea logistické firmy Gefco.

Oxywise vyrábí medicínské kyslíkové systémy a v současnosti se zaměřuje zejména na výrobu přístrojů, které podporují životní funkce pacientů při onemocnění covid-19. Během pandemie dodal výrobce své generátory také do Velké Británie a Irska. Do Peru cestoval ze slovenských Piešťan šestitunový náklad na sedmi paletách.

„Původně zamýšlená námořní doprava byla příliš zdlouhavá, klient nás požádal o návrh ekonomické letecké přepravy, aby generátory kyslíku byly v relativně krátkém čase k dispozici pacientům, kteří potřebují urgentní pomoc. A my jsme takové řešení s mým týmem navrhli,“ uvedl Ladislav Balogh, country manager divize Air & Sea společnosti Gefco a dodal: „První míli z Piešťan jsme vyřešili pozemní dopravou, z Budapešti pak byla zásilka přepravena již letecky do cílové destinace. Plynulost při překládkách byla zajištěna na nejvyšší úrovni, to zejména díky potvrzení, že jde o medicínské vybavení pro boj s pandemií koronaviru, které zásilku doprovázelo.“

Tranzitní čas přepravy v tomto ekonomickém nastavení byl deset dní.

Díky hladkému průběhu přepravy do Peru následovala další zakázka na zajištění dopravy kyslíkového generátoru, tentokrát do nepálského Káthmandú. Přístroj určený pro lokální nemocnici opustil Piešťany na začátku října a na letiště do Káthmandú dorazil po sedmi dnech cesty. Zásilka i v tomto případě absolvovala první míli ze Slovenska do Vídně pozemní dopravou, následoval let přes Istanbul do Nepálu.

Gefco v letošním roce přepravovalo velký počet dalších zásilek s různým vybavením určeným pro boj s pandemií.

Související