Také letošní říjen patřil ve výběru mýtného na českých silnicích k nejsilnějším měsícům. Vyplývá to z údajů správce mýtného systému CzechToll, který v tomto měsíci za použití zpoplatněných silnic a dálnic dopravcům na mýtném předepsal 1,11 miliardy Kč. Letošní říjnové mýtné tak vzrostlo oproti stejnému loňskému měsíci o 10,7 procenta.

Mýtné je nákladním vozidlům s maximální přípustnou hmotností nad 3,5 tuny účtováno na dálnicích a vybraných silnicích I. třídy. Celková délka zpoplatněných komunikací přesahuje 2 400 kilometrů. Takřka stejnou měrou se podíleli na úhradách mýtného dopravci s vozidly registrovanými v České republice (49,6 procenta) a dopravci ze zahraničí (50,4 procenta).

„V posledním říjnovém týdnu je patrné mírné zpomalení růstu výběru mýtného. Dopady nových omezení v boji proti koronaviru na intenzitu dopravy jsou však podstatně menší, než v jarních měsících. Jako klíčové se v oblasti tuzemské logistiky jeví zachování provozu velkých automobilek a na ně navázaných dodavatelských řetězců,“ uvedl Petr Chvátal, provozní ředitel společnosti CzechToll.

Do systému elektronického mýtného bylo registrováno ke konci října téměř 530 tisíc vozidel. 155 tisíc vozidel má registrační značky z České republiky, 375 tisíc pak ze zahraničí. Dopravci si k těmto registrovaným vozidlům vyzvedli takřka 460 tisíc palubních jednotek. 

Srovnání výběru mýtného v letech 2019 a 2020 za leden až říjen.

Související