Autonomní mobilní roboti se pomalu běžnou výbavou výrobních závodů a skladů. Například v polském Bukownu u firmy Schneider Electric vozí hotové produkty z výrobní linky do skladu robot MiR500 výrobce Mobile Industrial Robots (MiR).

Robotické stroje přepravují palety se zbožím o hmotnosti až 400 kilogramů a pomáhají optimalizovat interní logistiku, redukovat přepravní náklady a zvýšit úroveň bezpečnosti. Robot MiR500 pracuje 24 hodin denně ve třísměnném provozu, přičemž pokrývá osm přepravních tras v průměrné délce 140 metrů. Během jedné směny najede 5,5 až 6 kilometrů. Po zadání úkolu od pracovníka skladu robot vyzvedne prázdnou paletu ve skladu a převeze ji na výrobní linku. Zde prázdnou paletu odloží na rack a vyzvedne paletu naloženou zbožím, kterou přepraví do skladu. Pokud není aktuálně dostupný žádný další úkol, automaticky odjede do nabíjecí stanice.

Na základě ROI kalkulací o snížení nákladů na interní logistiku a potřebu palet odhaduje Schneider Electric rychlou návratnost investice do technologie mobilních robotů. „Nasazení mobilních robotů schopných přepravy produktů ve dvou vrstvách na jedné paletě umožnilo umístit do kamionu více zboží. To nám pomáhá redukovat přepravní náklady a díky nižšímu počtu palet optimalizovat celkové náklady,“ říká Agnieszka Naleźnik-Jurek ze Schneider Electric.

Autonomní mobilní robot je vybaven zdvižným modulem MiR Pallet Lift, který zjednodušuje vyzvedávání palet umístěných na MiR Pallet Racku. Instalované I/O senzory propojené s wifi sítí poskytují informace o aktuální pozici robota, což dovoluje neustále monitorovat trasu přepravovaných palet. Všechny informace o objednávkách jsou dostupné v rámci interního podnikového systému. Po několika měsících ostrého provozu dokázali ve Schneider Electric optimalizovat interní přepravu do takové míry, že bylo možné zapojit robota MiR i do dalšího výrobního procesu.

Původně využívaná technologie AGV neumožňovala změny výroby a pokaždé bylo nutné překonfigurovat celou operaci. Flixibilita robotů MiR umožňuje v továrně i ve skladu reorganizovat výrobní nastavení mnohem rychleji a bez externí podpory.

Mobilní roboty jsou vybaveny 360stupňovými laserovými skenery, které stále monitorují okolní objekty. Stroj pracuje bezpečně i v dynamickém prostředí – detekuje lidi i další stroje ve svém okolí a v případě potřeby se zastaví či překážku objede. 3D kamera a laserové skenery jsou standardním vybavení všech robotů MiR.

Bezpečnost zvyšuje i zvuková a světelná signalizace. Před vstupem do místnosti, ve které se pohybují lidé, MiR500 upozorňuje na svou přítomnost zvukovými signály a až po nastaveném čase vjíždí na pracoviště. Během provozu je osvětlen modrou barvou, která je ve Schneider Electric povinná pro všechny pohybující se stroje.

Výhody jsou podle Schneider Electric patrné nejen z pohledu skladových pracovníků, kteří oceňují snadnost a uživatelskou přívětivost webového rozhraní. Patří k nim i úspora skladové plochy, která vznikla odstraněním AGV infrastruktury pro dříve používanou techniku.

 

 

 

Související
Video MiR Robots