Pandemie covid-19 měla v České republice negativní dopad na trh s manipulační technikou, který zaznamenal v průběhu loňského roku pokles o téměř 13 procent oproti předchozímu roku. Propad byl nejpatrnější během dlouhé jarní karantény způsobené pandemií covid-19. I přesto se však v průběhu roku prodalo téměř 8900 vozíků různých značek, což je vzhledem k aktuální situaci na trhu dobrý výsledek a dokazuje sílu českého průmyslu a obchodu. O vývoji informovala společnost Jungheinrich.

Největší pokles oproti předchozímu roku postihl segment spalovacích vozíků, který zažil propad o téměř 30 procent. Podíl spalovacích vozíků k celkovému počtu prodaných vozíků v roce 2020 tvořil jen 13,7 procent, přičemž ještě před dvěma lety to bylo 18 procent, a to i přesto, že platnost emisní normy Euro Stage V byla odsunuta až na rok 2021. Z toho důvodu lze i do budoucna očekávat další ústup spalovacích vozíků ve prospěch elektrických, které je mohou už dnes plně nahradit i v tvrdých venkovních podmínkách.

Koronavirové onemocnění covid-19 mělo v některých segmentech i pozitivní důsledky. „V průběhu pandemie vznikl tlak na retail a e-commerce kvůli zavřeným obchodům a nutnosti doručování domů,“ říká Vratislav Přibyl, ředitel společnosti Jungheinrich ČR. „Z toho vytěžil sektor nízkozdvižných vozíků, který zažil oproti loňskému roku výrazný nárůst. Konkrétně oblast nízkozdvižných vychystávacích vozíků zaznamenala dokonce nárůst o 50 procent oproti předchozímu roku. V tomto segmentu Jungheinrich se svým více než padesátiprocentním podílem dlouhodobě kraluje zejména díky vysokému výkonu a ergonomii vozíků ECE.“

Lithium-iontové baterie coby pohon elektrických vozíků jsou čím dál tím víc oblíbené. Jejich procentuální zastoupení v porovnání s klasickými olověnými akumulátory rok od roku roste. V roce 2020 jejich podíl na počtu prodaných elektrických vozíků Jungheinrich dosáhl 29,2 procenta, což je o více než sedm procentních bodů více, než tomu bylo v roce 2019. Důvodem jsou výhody, které li-ion baterie přináší – žádná údržba, krátké časy dobíjení, možnost mezidobíjení a non-stop provoz bez nutnosti výměny baterie. Jungheinrich na tyto baterie nabízí pětiletou záruku na baterie a možnost bezplatného návratu k původní technologii v prvních šesti měsících.