Digitalizaci logistiky nezastavila ani koronavirová pandemie. Naopak, firmy si v turbulentních časech uvědomují, jak jim může digitalizace pomoci a nasazují do svých procesů nové nástroje. Další krok tímto směrem ohlásil i logistický provider Dachser Czech Republic, jehož pracovníci na pobočkách v Česku začali využívat aplikaci pro digitalizaci dokumentů SmapOne a rovněž překladač Pocketalk s více než stovkou jazykových mutací. Oba nástroje nacházejí využití v administrativě, na dispečinku i v logistických provozech.

Se SmapOne pracují zaměstnanci Dachseru v celé Evropě. Aplikace umožňuje převádět papírové dokumenty do digitální podoby a nabízí řadu procesních funkcí. Umožňuje vytvářet rychlé prototypy digitalizovaných formulářů a kontrolní seznamy, tzv. Rapid Prototyping, kterými lze nahradit příslušné papírové formuláře. Z hlediska elektronické dokumentace dokážou provést uživatele celým logistickým procesem, a to i ve vysoce standardizovaných a kontrolovaných úkonech, jako je třeba nakládka a vykládka leteckých zásilek v bezpečném režimu na pobočce Dachser Hradec Králové.

Digitalizované elektronické formuláře se ukládají do databáze, kde je možné k nim přiřazovat další soubory, například fotografie jednotlivých zásilek. Formulář je také možné vyexportovat do formátu PDF nebo odeslat jako úkol kolegovi kdekoliv v Evropě.

„Po bezpapírové fakturaci můžeme díky SmapOne učinit další kroky k digitalizaci řady ostatních dokumentů, které jsou pro logistickou praxi nezbytné,“ vysvětluje Jan Polter, obchodní ředitel Dachser Czech Republic. „Využití nového nástroje splňuje interní pravidla pro práci s dokumenty, proces je rychlejší a informace jsou snadno k dispozici. Navíc redukcí papírových dokumentů šetříme životní prostředí.“

Komunikaci v cizích jazycích od začátku roku usnadňuje pracovníkům Dachseru také jazykový překladač Pocketalk. Nabízí 113 jazykových mutací a usnadňuje tak komunikaci dispečerů a celních deklarantů s řidiči prakticky jakékoliv národnosti. Využívají ho například lidé v oddělení kontraktní logistiky i pracovníci ve vrátnicích.

Logistika je jedním z oborů, do kterých digitalizace prorůstá velmi rychle. V poslední době jsou to především online platformy bez kódu a další digitální řešení, které napomáhají k optimalizaci každodenní práce v logistice. Umožňují lidem i bez hlubokých znalostí IT samostatně digitalizovat analogové procesy, aniž by museli trávit čas programováním. Dachser Czech Republic tak v loňském roce implementoval nové mobilní terminály pro řidiče na první a poslední míli v rámci projektu Short Distance 2.0. Nové digitální nástroje SmapOne a Pocketalk dál prohlubují rozvoj tímto směrem.

Související