Od letošního ledna složité putování zásilek do Irska komplikuje také brexit. Běžná trasa zahrnuje přepravu po silnici z Česka do přístavu, lodí do Británie, opět po silnici přes Británii, lodí do Irska a nakonec nákladním autem na místo určení v Irsku. Komplikace přepravu zpomalují – i prodražují, informuje balíkový vyhledávač Zaslat.cz.

Podle Miroslava Michalka ze Zaslat.cz je hlavním důvodem komplikací z pohledu zákazníka zejména fakt, že některé balíky míří do Irska právě přes Velkou Británii: „Dopravci, kteří až do konce loňského roku nejčastěji zajišťovali logistiku zásilek do Irska, mají několik cest. Jednou a velice častou je právě cesta přes Británii. K tomu, aby mohla zásilka putovat po jejím území je nyní potřeba, aby měla vystavenu tranzitní dokumentaci. Současně hrozí množství kontrol, které mají za následek zpoždění přepravy.“

Irsko tak v současnosti pracuje na posílení přímého trajektového spojení s pevninským územím Evropské unie. Z irského Rosslane vypraví do francouzského Dunkirku 15 trajektů týdně, jedna cesta zabere obrovské lodi 24 hodin.

O vystavení dokumentace se starají celní oddělení dopravních společností. Velká část těch nejpopulárnějších dopravců ale taková oddělení nemá, neboť se specializují úzce na země Evropského hospodářského společenství, do kterého ještě nedávno spadalo i celé Spojené království. Vystavení požadovaných tranzitních materiálů je tak často administrativa, pro kterou nemají kapacitu.

„Od nového roku se značně omezily možnosti, jak posílat balíky do Spojeného království, právě kvůli potřebnému papírování. Dopravci jednoduše vyhodnotili, že se jim to za těchto okolností na ostrovy nevyplatí. Z toho samozřejmě těží expresní dopravci, kteří se spoléhají na přímou leteckou přepravu,“ komentuje Miroslav Michalko, podle kterého však právě proto nastaly komplikace pro dopravu v Irsku. „V prvních dnech roku jsme si všimli, že skrze dříve běžné cesty dochází k velkým zpožděním. Naše zákaznická péče zaregistrovala, že došlo ke ztrátě trackingu (trasování) více zásilek do této země. I z toho důvodu nadále do Irska posíláme zásilky jen s dopravci, kteří balíky přepravují letecky.“

Společnost Zaslat.cz doručuje zásilky do Irska s partnery UPS a FedEx. Cena přepravy je ale kvůli komplikacím v přepravě a využití letecké přepravy u některých zásilek podstatně vyšší než před koncem loňského roku.

Severní Irsko je výjimka s komplikacemi

Ačkoliv je Severní Irsko ve Spojeném království, i nadále zůstává součástí Evropského jednotného trhu pro zboží. Balíky by tedy teoreticky měly nadále cestovat do země bez jakýchkoliv komplikací a nutnosti podrobnější dokumentace. „V podstatě je ale nutné vyplňovat stejnou dokumentaci, jako v případě, že zásilky procházejí celní kontrolou. Je to v současnosti jediný způsob, jak minimalizovat zpoždění v přepravě kvůli administrativě na cestě,” vysvětluje Miroslav Michalko.

Největším úskalím v současnosti je chybějící zázemí v přístavech, kde mají být odbavovány také kontroly zboží. „Pomyslná hranice, která na jednu stranu neexistuje, ale na druhou vytváří řadu překážek například pro pohyb zboží, je současně zdrojem napětí v oblasti. Jakékoliv nepokoje by měly zcela určitě neblahý dopad na celý sektor logistiky,” doplňuje ředitel Zaslat.cz, podle kterého v budoucnu ještě mohou vyvstat v přepravě zboží do Severního Irska potíže, které vyvolají jednání o upravení vztahů.

Související