DAF začne dodávat už v příštím roce vojenská vozidla pro belgickou armádu. Objednávka zahrnuje dodání a servis 879 vozidel řady CF s pohonem všech kol. Na vojenských modelech DAF úzce spolupracuje s českými výrobci Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle.

Výběrového řízení na vojenskou dodávku se účastnili renomovaní výrobci nákladních vozidel ze západní Evropy, kteří dodávají ve velkých počtech podvozky pro řadu armád NATO. Pro české výrobce tato zakázka představuje zásadní referenční projekt, který může pomoci jejich další expanzi na vyspělé zahraniční trhy.

DAF Trucks v projektu zastává roli prime kontraktora a finálního dodavatele, Tatra Trucks bude mít na starosti výrobu podvozků, podnik Tatra Defence Vehicle vyrobí a dodá pancéřované kabiny pro část vozů. Celkem 352 vojenských vozidel CF vybaví špičkovou balistickou kabinou Tatra Defence Vehicle. Podvozky se budou vyrábět v závodě Tatra Trucks v České republice.

Výsledkem spolupráce výrobců DAF a Tatra Trucks je unikátní koncepce podvozku s hnací soustavou, centrální nosnou rourou a nezávislým zavěšením výkyvných polonáprav. Tato koncepce poskytuje vojenským vozidlům řady CF i v náročném v terénu výborné jízdní vlastnosti a řidičům pohodlí. Vozidla pohánějí motory Paccar MX-11 o objemu 10,8 litru a MX-13 o objemu 12,9 litru s výkonem od 300 do 340 kW.

Dodávka prvních vozidel je plánována na rok 2022, přičemž výroba posledních vozidel by měla proběhnout v roce 2025.

 

Související