Loni v listopadu zahájilo v Praze provoz městské mikrodepo Těšnov. Jeho provozu se účastní několik firem, které doručují zásilky pražského centra pomocí nákladních elektrokol či kurýrů. Z Těšnova doručuje také přepravní firma DPD, která informovala o svém působení v projektu.

Mikrodepo Těšnov vzniklo spoluprací zúčastněných doručovatelů, Magistrátu hlavního města Prahy, firmy ekolo.cz a Institutu plánování a rozvoje (přečtěte si také článek s podrobnějšími informacemi o mikrodepu na webu Logistiky). V současnosti je již za polovinou plánovaného zkušebního provozu.

Pro DPD z městského depa aktivně doručují dva cyklokurýři na elektrokolech, dvě nákladní rikši a také pěší kurýrka. Uhlíkově neutrální flotila stihla od začátku svého fungování doručit již téměř 13 500 zásilek, to znamená, že denně jich je úspěšně přepraveno až 240. Pěší kurýrka nachodí za den zhruba 10 kilometrů, rikša najezdí 20 kilometrů. Největší vzdálenost však překonává elektrokolo, u kterého denní dojezd dosahuje až 30 kilometrů na trasách v pražských obvodech 7 a 5. Rikša s pěší kurýrkou doručují převážně v samotném centru na Praze 1.

„Doručování bez uhlíkové stopy pro nás je a vždy bylo prioritou a jsem rád, že naše fungování v rámci depa na Těšnově můžeme hodnotit jako velmi úspěšné. V současné chvíli aktivně jednáme s Magistrátem hlavního města Prahy o případném otevření dalšího mikrodepa v nové pražské lokalitě, kterého bychom určitě chtěli být součástí. V příštích letech bychom také rádi otevřeli více městských dep po celé České republice,“ říká Miloš Malaník, generální ředitel DPD.

Účast DPD v projektu mikrodepa Těšnov spadá pod rozšíření firemního programu společenské odpovědnosti s názvem DrivingChangeTM. DPD si v rámci této strategie dala za cíl doručovat ve 225 evropských městech včetně Prahy a Ostravy pouze elektrickými dodávkami a dalšími ekologickými prostředky, snížit uhlíkové emise až o 30 procent a zavést program monitorování kvality ovzduší ve 20 městech včetně Prahy. Mezi další milníky stanovila i otevření 130 city dep, jedno z nich právě na pražském Těšnově.

V rámci zelené strategie společnost DPDgroup ve třetím kvartálu v Evropě zaznamenala na 191 nových zelených doručovacích prostředků a 110 city dep. I nadále však plánuje pořídit 167 nových cargo kol a otevřít dalších 80 městských dep, a to do roku 2025. V jiných zemích Evropy – například v Polsku – k plnění závazku již přispívají například kurýrní e-mopedy. Ve zkušebním provozu ve Francii a Lotyšsku DPD testuje i drony.

Související