Pár dní před blížícím se Světovýmo dnem zdraví (připadá na středu 7. dubna) se společnost Emirates SkyCargo stala prvním leteckým nákladním dopravcem na světě, který přepravil více než 50 milionů dávek vakcín proti onemocnění covid-19. Dopravce také přepravil 100 tun injekčních stříkaček, které budou použity při očkování.

Od konce loňského roku bylo přepraveno 220 tun vakcín, tedy více než 50 milionů dávek šesti různých druhů očkovací látky, z místa výroby do 50 destinací, kam Emirates létá přes Dubaj.

„V posledním roce se snažíme pomoci komunitám po celém světě, zejména těm z rozvojových zemí, aby se zotavily z dopadu pandemie. Spolupracovali jsme s našimi dubajskými partnerskými organizacemi na rychlé distribuci vakcín proti covidu-19 prostřednictvím Dubaje do zbytku světa,“ uvedl Nabil Sultan, viceprezident společnosti Emirates pro nákladní přepravu.

Emirates SkyCargo se podařilo reagovat na rychlé změny a tím udržet mezinárodní tok základního zboží. Společnost byla jednou z prvních na světě, které se rozhodly zajistit přepravu nákladního zboží v letadlech určených pro osobní transport. Hlavní přepravované zboží byly základní ochranné pomůcky, lékařské vybavení, léčiva a jídlo. Během jednoho roku dopravce uskutečnil více než 27 800 letů a přepravil přes 100 tisíc tun základních komodit.

Emirates SkyCargo přepravila 50 milionů dávek vakcín proti covidu-19

Již v říjnu loňského roku Emirates SkyCargo zřídila v Dubaji letecký uzel s certifikací GDP (osvědčení distribučních postupů) pro skladování a distribuci vakcín proti covidu-19. Díky propracované infrastruktuře a rozsáhlé skladovací kapacitě se společnosti podařilo přepravit velké množství vakcín z místa produkce, následně je společnost uskladnila v Dubaji a poté prostřednictvím nákladních letů pravidelně doplňovala zásoby vakcín v rozvojových zemí s omezenou infrastrukturou chladících řetězců.

Společnost Emirates byla jednou z prvních na světě, které se rozhodly zajistit přepravu nákladního zboží v letadlech určených pro osobní transport.
Společnost Emirates byla jednou z prvních na světě, které se rozhodly zajistit přepravu nákladního zboží v letadlech určených pro osobní transport.
Foto: Emirates

V lednu 2021 se nákladní dopravce spojil s předními dubajskými subjekty, včetně DP World, International Humanitarian City a Dubai Airports a společně vytvořili logistickou alianci pro distribuci vakcín (Dubai Vaccine Logistic Alliance), která využívá strategické postavení Dubaje jako globálního uzlu pro distribuci vakcín proti covidu-19. V únoru tohoto roku Emirates SkyCargo podepsala memorandum s UNIFEC o upřednostnění přepravy vakcín proti covidu-19 na podporu programu Covax usilujícímu o spravedlivý globální přístup k vakcínám.

Síť Emirates SkyCargo čítá v současnosti více než 130 destinací na šesti kontinentech. Díky své moderní širokotrupé flotile a strategické geografické poloze dubajského hubu zajišťuje bezpečnou a rychlou distribuci vakcín proti covidu-19 po celém světě.

Související