Společnost DSV Panalpina převezme za 4,1 miliardy dolarů (88 miliard českých korun) logistickou divizi kuvajtské firmy Agility Public Warehousing. Jejich spojením vznikne třetí největší speditérská společnost na světě, komentovala transakci agentura Reuters.

Dohoda přichází necelé dva roky poté, co dánská DSV koupila za 37 miliard dánských korun (128,7 miliardy českých korun) švýcarskou logistickou skupinu Panalpina. Akvizice se uskuteční formou výměny akcií, kdy DSV Panalpina převede na Agility 19,3 milionu svých nových akcií, každou v hodnotě jedné dánské koruny. To odpovídá asi osmi procentům akcií DSV. Kuvajtská firma se tak stane druhým největším akcionářem DSV.

Tržby logistické divize Agility loni činily čtyři miliardy dolarů a podnik má kolem 17 tisíc zaměstnanců. DSV očekává, že divize bude plně integrována do skupiny do jednoho roku od ukončení transakce, což by mělo být ve třetím čtvrtletí. Sloučená skupina by měla mít roční tržby kolem 142 miliard dánských korun a více než 70 tisíc zaměstnanců.

Nové skladové kapacity v Asii

Zejména divize DSV Air & Sea, největší divize DSV Panalpina, bude podstatně posílena touto akvizicí. S konsolidovanými objemy dosahujícími ročně 2,8 milionů kontejnerů v námořní přepravě a 1,6 milionu tun přepravených letecky si upevní svoji pozici jednoho z předních světových poskytovatelů.

Kontraktní logistika, jejíž význam neustále roste díky stále rostoucí komplexnosti dodavatelských řetězců, rozšíří možnosti divize DSV Solutions dalšími skladovými kapacitami čítajících více než 1,4 milionu metrů čtvrečních  zejména v regionech Asie a Středního východu. V neposlední řadě akvizice posílí i síť v silničních přepravách divize DSV Road, jak v Evropě, tak na Středním východě. Akvizice společnosti GIL je tak dobrým tahem pro upevnění pozice a zvýšení konkurenceschopnosti DSV na fragmentovaném přepravním a logistickém trhu.

Provozní zisk nad plánem

DSV Panalpina v tiskové zprávě uvedla, že její provozní zisk bez mimořádných položek v prvním čtvrtletí činil 3,07 miliardy dánských korun, zatímco analytici čekali zisk 2,7 miliardy dánských korun. Zvýšila také odhad celoročního provozního zisku bez mimořádných položek na 11,25 miliard až 12 miliard z předchozích 10,5 miliardy až 11,5 miliardy dánských korun.

Související