Automobilka SEAT směřuje k digitalizovanější a síťově propojené výrobě. V závodě ve španělském Martorellu uvedla do provozu dva autonomní, spolupracující mobilní roboty EffiBot, kteří se přizpůsobují potřebám zaměstnanců a pomáhají jim s různými úkoly, například s přepravou dílů.

EffiBot je robot vyvinutý francouzskou společností Effidence, s níž SEAT v martorellském závodě spolupracuje na optimalizaci provozních procesů. Robot nepřetržitě sleduje své okolí v rozsahu 360° a v areálu výrobního závodu dokáže následovat osobu, která se dotkla jeho dotykového displeje. Pracovník přitom nemusí mít na sobě žádné zařízení. Robot se neztratí, ani když mu cestu zkříží jiná osoba nebo objekt. 

Na rozdíl od automatizovaných vedených vozidel AGV (Automated Guided Vehicle), která vyžadují pro správnou funkci vodicí dráhy, dokážou autonomní mobilní roboti AMR (Autonomous Mobile Robot), jakým je EffiBot, rozpoznávat své okolí, stanovit si vlastní trasu do zadaného cíle a cestou se vyhýbat překážkám.

EffiBot mimo jiné zbavuje zaměstnance námahy při nošení těžkých předmětů, protože přepravuje různé druhy dílů potřebných k montáži vozu. Robot má nosnost až 250 kilogramů nebo na přípojném vozidle uveze náklad až 500 kilogramů.

„S autonomními mobilními roboty znovu stojíme v čele inovací v automobilovém průmyslu,“ uvedl Herbert Steiner, člen představenstva společnosti SEAT odpovědný za výrobu a logistiku. „Jsou také jasnou ukázkou, jak mohou roboti spolupracovat se zaměstnanci a usnadňovat jim práci. Jejich využitím činíme další krok v realizaci Průmyslu 4.0 a zvyšování efektivity, flexibility, agility a konkurenceschopnosti.“

Pokud se roboty EffiBot v Martorellu osvědčí, automobilka hodlá jejich počet zvýšit.