Emirates SkyCargo pokračuje v rozšiřování svých kapacit pro přepravu farmaceutického materiálu a vakcín a do své dubajské centrály s certifikací EU GDP přidává 94 míst pro letecké palety. Rozšířené chladicí zařízení v centrále společnosti Emirates SkyCargo poskytne dodatečný prostor o rozloze 2600 metrů čtverečních s plně kontrolovanou teplotou (2 – 25 °C) pro skladování a manipulaci vakcín a dalších léčiv.

Emirates SkyCargo tak v Dubaji nabízí dodatečnou kapacitu, díky které může reagovat na rostoucí poptávku po přepravě vakcín proti covidu-19. Nové chladící prostory pojmou až 60 až 90 milionů dávek vakcín najednou.

Po přepravě vakcín poptávka poroste dál

SkyCargo Emirates od konce roku 2020 společnost přepravila na více než 250 letech do 60 destinací přes 75 milionů dávek této vakcíny. „V Emirates SkyCargo jsme pyšní, že se nám podařilo přepravit přes 350 tun dávek vakcín proti covidu-19 po celém světě. Stále se  zaměřujeme na aktuální vývoj pandemie a odhadujeme, že v druhé polovině roku dojde k růstu poptávky po přepravě vakcín do rozvojových zemí. V posledních pár týdnech jsme zaznamenali navýšení objemů přepravovaných vakcín v souvislosti s obnovováním výroby. Očekáváme, že ještě než skončí tento měsíc, dosáhneme mety 100 milionů přepravených dávek vakcín,“ řekl Nabil Sultan, Emirates Divisional Senior Vice President, Cargo.

Společnost Emirates SkyCargo byla jedním z prvních leteckých nákladních dopravců, kteří zahájili rozsáhlé přípravy pro přepravu vakcín proti covidu-19 již v raných fázích pandemie. V říjnu 2020 dopravce oznámil zřízení specializovaného dubajského letištní uzlu, který odpovídá evropským požadavkům (GDP) pro distribuci léčiv, určeného pro přepravu, skladování a manipulaci s vakcínami proti covidu-19 o rozloze více než 20 tisíc metrů čtvrečních. Emirates SkyCargo disponuje rovněž více než 50 chladicími boxy pro převoz farmaceutik citlivých na teplotu, například vakcín, mezi letadlem a nákladním terminálem.

V lednu 2020 se společnost Emirates SkyCargo spojila s DP World (dubajskými přístavy), International Humanitarian City a dubajskými letišti a vytvořila Dubajskou logistickou alianci pro distribuci vakcín, jejímž cílem je urychlení globální distribuce vakcíny proti covidu-19 do rozvojových zemí. Na to v únoru 2020 krátce navázalo podepsání memoranda o porozumění s UNICEF, které mělo urychlit přepravu vakcín proti covidu-19 v rámci iniciativy COVAX (Covid-19 Vaccines Global Access, mezinárodní iniciativa usilující o větší dostupnost vakcín proti covidu-19; založily ji v dubnu 2020 společně Světová zdravotnická organizace, aliance GAVI a Koalice pro inovativní epidemickou připravenost).

Pomoc pro Indii

Kromě vakcín proti covidu-19 přepravila společnost Emirates SkyCargo na svých letech tisíce tun dalších důležitých komodit, jako jsou ochranné pomůcky, léčiva a zásoby nezbytně nutných artiklů. Společnost Emirates nedávno zřídila humanitární letecký most mezi Dubají a Indií pro přepravu urgentně poptávaných farmaceutických pomůcek a humanitární pomoci. V rámci této iniciativy nabízí neziskovým organizacím bezplatnou přepravu zdravotnického vybavení a humanitární pomoci v případě volné kapacity na všech svých letech do devíti měst v Indii.

Související