Plzeňský výrobce klimatizačních jednotek pro domácnosti Daikin začal vozit uchazeče o zaměstnání na pracovní pohovory taxíkem. Jeden z největších průmyslových podniků v Plzeňském kraji s 2300 zaměstnanci tím řeší krizi na pracovního trhu na Plzeňsku, kde se firmě nedaří dlouhodobě sehnat kvalitní zaměstnance. Přijme okamžitě 100 lidí, celkem jich na běžící hlavní výrobní sezonu potřebuje zhruba 200. Z interních statistik vyplývá, že až polovina pozvaných k pohovoru nedorazí, řekl ČTK Tomáš Matoušek, personalista ryze exportní firmy, která reaguje na vyšší poptávku po klimatizacích v Evropě a staví druhou výrobní halu za stovky milionů korun.

Daikin zahájil marketingovou a motivační kampaň, od níž si slibuje větší zájem uchazečů o zaměstnání. „Bohužel se nám nezřídka stává, že se kandidáti na pohovor, bez předchozího oznámení, vůbec nedostaví nebo zjistíme, že zapomněli nebo to z nějakého důvodu nestihli,“ řekl Matoušek. Firma nabízí náborový bonus po zkušebním období až 50 tisíc korun a za účast v pohovoru si lidé odvezou tři piva z lokálního minipivovaru.

„Dnes přiváží spolupracující taxislužba první adepty, kteří zareagovali na jakoukoli naši nabídku práce. Pošleme pro ně taxíky na domluvené místo a na čas pohovoru a odvezeme je také domů. Bude to platit dva tři měsíce, uvidíme,“ řekl Matoušek.

Daikin potřebuje okamžitě 20 technicko-inženýrských pozic a dalších 100 lidí s nižší kvalifikací do výroby. Shání vývojové, výrobní a testovací inženýry, inženýry kvality a kontroly, konstruktéry, mechatroniky, logisty, elektroúdržbáře, operátory výroby, lisaře a řidiče vozíků. Podnik, jehož hlavní výrobní sezona je od února do srpna, má z 2300 zaměstnanců téměř 2000 lidí ve výrobě, z nichž je aktuálně 45 procent agenturních.

Daikin Industries začal v květnu stavět v průmyslové zóně Borská pole druhou výrobní halu. V roce 2025 chce vyrobit přes dva miliony jednotek, loňská produkce činila 1,7 milionu. Letos v únoru spustil už devátou nejvýkonnější linku za 100 milionů korun. Mateřský Daikin je světovým lídrem ve vytápěcích a klimatizačních systémech. V Evropě má největší výrobní kapacitu a tržní podíl asi 20 procent.

Související