Celá pobočka FVL (Finished Vehicle Logistics) společnosti Gefco v Kolíně je osvětlena novou, vysoce účinnou LED technologií. Investice proběhla ve dvou etapách, a to jak v exteriérech, tak i v interiérech pobočky. Nových světel se dočkal tzv. yard (parkovací plocha pro skladování 10 tisíc nových vozů), obě moderní haly, v nichž firma realizuje postprodukční úpravy nových vozů i remarketing ojetých aut, dále pak prostory mycí linky i administrativní prostory firmy.

Investice přinesla hned v roce 2019 úsporu bezmála 94 tisíc eur. Spotřeba energie na osvětlení přitom klesla o více než 78 procent. „K úspoře velkou měrou přispělo osvětlení yardu, tedy rozlehlé venkovní skladovací plochy pro nové i ojeté vozy. Tu dnes osvětluje deset 1008wattových a sto dvacet dva 297wattových LED světel s možností smart ztlumení až o 40 procent v noci,“ popisuje Miloš Mrázek, ředitel divize FVL (Finished Vehicles Logistics) společnosti Gefco pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Související

Koeficient svítivosti přitom díky moderní technologii stoupl z původních 0,4 LUX na 5 LUX v místech mezi světelnými sloupci a průměrná svítivost na yardu se pohybuje okolo 20 LUX. „Je třeba brát v úvahu fakt, že na otevřené ploše skladujeme vozy, tedy zboží vysoké hodnoty a to musí být 24 hodin denně, sedm dní v týdnu v bezpečí a plně pod kontrolou,“ dodává Miloš Mrázek.

Strategie udržitelnosti

Díky výměně klasických zářivek spojenou s eliminací potenciálního nebezpečného odpadu a stmívatelností LED světel Gefco přispěje také ke snížení světelného znečištění v okolí pobočky. S novou technologií došlo k výrazné minimalizaci uhlíkové stopy.

Na otevřené ploše skladujeme vozy, tedy zboží vysoké hodnoty a to musí být 24 hodin denně, sedm dní v týdnu v bezpečí a plně pod kontrolou, říká Miloš Mrázek (ilustrační snímek).
Na otevřené ploše skladujeme vozy, tedy zboží vysoké hodnoty a to musí být 24 hodin denně, sedm dní v týdnu v bezpečí a plně pod kontrolou, říká Miloš Mrázek (ilustrační snímek).
Foto: GEFCO

„Produkce oxidu uhličitého je pro nás jedním z klíčových sledovaných ukazatelů a v Kolíně jsme ji během 24 měsíců díky investici do osvětlení dostali z v původních 533 tisíc kilogramů oxidu uhličitého na 113 tisíc kilogramů. To je mimochodem ekvivalent 161 zpátečních letů mezi Prahou a New Yorkem,“ vyčísluje Miloš Mrázek okamžitý ekologický efekt nebývalých rozměrů.

Investor počítá s tříletou návratností investice a již dnes plánuje další modernizaci pobočky v podobě vybudování zastřešení yardu s osazením solárními panely.

Související