Pronajímatelé mohou být spokojeni – míra neobsazenosti logistických a průmyslových prostor v Česku stále klesá. Vyplývá to ze zprávy společnosti Savills, která uvádí, že se průměrná míra neobsazenosti průmyslových prostor v ČR opět snížila a ke konci prvního pololetí dosáhla na úrovni 2,4 procenta nového historického minima, poté co od konce roku 2020 klesla o 89 bazických bodů. 

Objem průmyslových prostor, které byly na český trh dodány v prvním pololetí 2021, byl oproti prvnímu pololetí předchozího roku o 43 procent nižší. Celková nabídka prostor se zvýšila o 192 300 čtverečních metrů, z toho 110 800 čtverečních metrů činila pronajímatelná plocha průmyslových budov dokončených ve druhém čtvrtletí a celková nabídka moderních průmyslových prostor v ČR se na konci června dosahovala 9,3 milionu čtverečních metrů.

Pořadí největších průmyslových trhů v ČR se nezměnilo – v čele je stále Praha s celkovou nabídkou moderních průmyslových prostor 3,25 milionu čtverečních metrů, následuje Plzeňský kraj s 1,36 milionu čtverečních metrů a třetí největší je Jihomoravský kraj, kde nabídka dosahuje 1,15 milionu čtverečních metrů.

Od prvního čtvrtletí letošního roku, kdy objem prostor ve výstavbě dosáhl nejvyšší úrovně v historii českého průmyslového trhu, se plocha rozestavěných projektů zvýšila na 790 100 čtverečních metrů a dosáhla tak nového rekordu. Podíl prostor stavěných spekulativně, bez zajištěného nájemce, klesl již čtvrté čtvrtletí v řadě a ve druhém čtvrtletí 2021 představoval 30 procent všech rozestavěných prostor, což je. 237 100 čtverečních metrů. Dostal se tak ještě hlouběji pod průměr za předchozích dvanáct čtvrtletí (45 procent).

„Z hlediska probíhající výstavby zůstal nejaktivnějším dílčím trhem Moravskoslezský kraj, kde bylo na konci druhého čtvrtletí ve výstavbě 234 900 čtverečních metrů, následoval Plzeňský kraj s rozestavěnými projekty o celkové ploše 154 200 čtverečních metrů,“ říká Lenka Pechová, senior research analyst Savills ČR a SR. „V Praze probíhala výstavba budov s celkovou pronajímatelnou plochou 88 500 čtverečních metrů, což zařadilo Prahu na čtvrté místo . Podíváme-li se na objem rozestavěných prostor v poměru k celkové stávající nabídce jednotlivých krajů, pak třemi nejrychleji rostoucími regiony jsou Karlovarský s 36, Moravskoslezský s 29 a Jihočeský kraj se 17 procenty.“

Objem neobsazených průmyslových prostor v ČR se ve druhém čtvrtletí opět snížil a dosahoval 226 700 čtverečních metrů. Průměrná míra neobsazenosti v ČR tak odpovídala úrovni 2,4 procenta, která po mezičtvrtletním poklesu o 44 bazických bodů představuje nové historické minimum. Míra neobsazenosti v Praze kopírovala celorepublikový průměr a ve druhém čtvrtletí 2021 rovněž klesla na nové historické minimum 1,2 procenta, což je -47 bazických bodů mezičtvrtletně.

Po rekordních výsledcích v prvním čtvrtletí 2021 nájemní aktivita ve druhém čtvrtletí zpomalila a dosáhla 462 500 čtverečních metrů, stále o 13 procent více než ve stejném období loňského roku a 16 procent nad průměrem za předchozích dvanáct čtvrtletí. Čistá poptávka nepatrně – o dvě procenta překonala aktivitu evidovanou v prvním kvartále a ve druhém čtvrtletí roku 2021 dosáhla 307 800 čtverečních metrů. Meziročně se jednalo o 29procentní nárůst a ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2019, tedy před pandemií, se poptávka zvýšila o 21 procent. Ve druhém čtvrtletí tvořily předpronájmy 60 procent čisté poptávky, a 58 procent čisté poptávky celého prvního pololetí 2021, což bylo výrazně nad průměrem za předchozích dvanáct čtvrtletí, který činil 53 procent.

Většinu ploch, které byly z trhu staženy na základě závazků podepsaných ve druhém čtvrtletí roku 2021, si opět pronajali poskytovatelé logistických služeb (30 procent čisté poptávky). Dalších 30 procent společně tvořili nájemci ze sektorů e-commerce a maloobchodu. Celkový počet uzavřených transakcí, které spadají do čisté poptávky, se v prvním pololetí roku 2021 meziročně zvýšil o 47 procenta.

„Trh se dostává pod tlak na více frontách,“ upozorňuje Chris LaRue, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových nemovitostí v Savills ČR a SR. „Problémy v dodavatelských řetězcích začaly způsobovat omezování výroby v automobilovém průmyslu, extrémně nízká dostupnost skladových prostor může představovat problémy pro maloobchodníky, a tedy i logistické firmy, kteří si dosud nezajistili prostory pro blížící se vánoční sezónu.“

Kapacity v námořní, letecké, silniční a železniční přepravě tak podle Chrise LaRue nejspíše zůstanou omezené i v příštích šesti měsících, což ovlivní i nákupní sezónu na konci roku. Rostoucí ceny materiálu a stavebních prací a nedostatek pracovních sil ve většině odvětví navíc zvyšují nájemné a náklady. V budoucnu se cenově dostupnější sklady budou od krajských měst vzdalovat a uživatelé průmyslových prostor budou možná muset častěji zvažovat i umístění provozů do levnějších zemí.