Od pondělí 6. září do neděle 12. září 2021, se v řadě evropských zemí, včetně Česka, slaví Evropský týden recyklace baterií. Cílem je připomenout důležitost třídění a recyklace baterií. Každý den se v Evropě do oběhu dostane zhruba 13,3 milionů baterií, ročně pak 3,33 miliard. Přibližně tři čtvrtiny z nich jsou předány na recyklaci. Vyhlašovatelem kampaně je sdružení národních organizací pro sběr baterií Eucobat. Českou republiku ve sdružení zastupuje nezisková společnost Ecobat.

Tradice evropského svátku recyklace baterií vznikla před šesti lety, stalo se tak díky iniciativě České republiky. Počínaje rokem 2015 jsme si vždy 9. září připomínali Evropský den recyklace baterií. Od roku 2018 se událost rozšířila na celý týden.

Jaké množství ušlechtilých kovů lze získat

Ze sta kilogramů použitých baterií je možné získat díky recyklaci minimálně 74 kilogramů ušlechtilých kovů nebo jejich slitin. Z tužkových baterií jde především o železo a mangan, z dalších typů baterií pak také kobalt, nikl, měď nebo i stříbro. Jejich opětovným využitím je příroda chráněna před zbytečnou těžbou nerostných surovin, zároveň je zamezováno uvolňování škodlivých látek z baterií, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody.

Související

Ve sběrné síti společnosti Ecobat spotřebitelé v České republice v roce 2020 odevzdali k recyklaci přes 1776 tun baterií. To je přibližně stejná hmotnost jako deseti kovových konstrukcí Petřínské rozhledny. Rezervy však máme. Toto množství představuje přibližně 45 procent baterií, které se v České republice dostaly do oběhu. Z toho vyplývá, že každoročně u 2170 tun baterií přicházíme o možnost zajistit jejich efektivní recyklaci. Pro představu, toto množství odpovídá bezmála 86,8 milionu kusů baterií.

Jednoduchý proces

Odevzdávat baterie k recyklaci je velmi snadné – aktuálně je v České republice ve sběrné síti Ecobatu k dispozici 25 711 sběrných míst. Z toho je 21 310 míst veřejných. Nejvíce sběrných míst najdeme v obchodech (maloobchod a velkoobchod). Sběr baterií v tomto segmentu se navíc meziročně zvýšil o šest procent. Sběrná místa jsou i v některých školách, městských a obecních úřadech nebo ve firmách. Od loňského roku lze baterie odevzdávat též v pobočkové síti České pošty.

Nejbližší sběrné místo lze najít také na http://mapa.ecobat.cz/.

Související