Alza.cz od začátku loňského roku více než zpětinásobila kapacitu své sítě výdejních boxů na aktuálních více než 130 tisíc disponibilních schránek na 1345 místech. Do poloviny příštího roku chce český e-retailer toto číslo ztrojnásobit a provozovat přes tři tisíce AlzaBoxů v Česku, na Slovensku a v Maďarsku s doručovací kapacitou přes 108 milionů zásilek ročně. Proto každý týden do sítě připojuje až 90 nových lokalit.

Při jejich výběru spolupracuje s místními samosprávami, které si uvědomují přínos této služby pro obyvatele a umístěním výdejních schránek na svých pozemcích vycházejí vstříc přáním místních občanů. Příjem z pronájmu pozemku pro umístění výdejního boxu navíc představuje přilepšení do obecního rozpočtu.

„Za sedm let provozování sítě AlzaBoxů jsme získali dostatek zkušeností, abychom mohli tempo její výstavby neustále zrychlovat s tím, jak roste popularita tohoto způsobu doručování zásilek,“ uvedl Jan Moudřík, ředitel expanze a facility managementu Alza.cz. „Díky otevření sítě pro další e-shopy a dopravce získávají obce umístěním AlzaBoxu chytré, non-stop dostupné místo, kde mohou jejich obyvatelé pohodlně vyzvedávat většinu svých objednávek z internetu. To povede například ke snížení dopravní zátěže kurýrními službami v rezidenčních čtvrtích,“ doplnil Jan Moudřík.

Související

„Městská část Praha Vinoř má na svém území již dva AlzaBoxy a ráda by získala třetí. Tento moderní způsob doručení zboží byl hlavně v době covidové velkým přínosem pro naše občany. AlzaBox je synonymem pro rychlé a spolehlivé doručení i s možností bezhotovostní platby,“ shrnuje přínos služby pro občany Vinoře její starosta Michal Biskup.

Přínos pro venkov

„Společnost Alza umístila AlzaBox v centru naší obce před Vánoci 2020, kdy nás svazovala covidová opatření. Tento box uvítali naši občané s otevřenou náručí a velké oblibě se těší i v současnosti, kdy se již pohybujeme volněji, ale stres nás dohání pořád. Možnost vyzvednutí si zásilky kdykoliv je nedocenitelná. S ohledem na rozlehlost obce bychom u nás před Vánoci 2021 rádi uvítali další výdejní místo,“ řekla Věra Čermáková, starostka obce Velké Přílepy.

Dostupnost výdejních schránek otevřených pro celou řadu dopravců a e-shopů hraje významnou roli také v místech s jinak hůře dostupnou obchodní sítí, jak uvedl Jan Kolář, starosta Krásné Lípy: „AlzaBoxy ve spojení s moderním, uživatelsky velmi dobře fungujícím e-shopem rozšiřují dobrou dostupnost různých produktů a výrobků i pro venkovské regiony. Podstatným přínosem je časová nezávislost, a nově i minimalizace hygienických a zdravotních rizik.“

Související