Více než 200 účastníků mělo v logistickém parku v Paskově na Frýdecko-Místecku možnost vidět, jak vypadá práce skladníka, když má k ruce tým robotů. Kdo přišel, mohl si na vlastní kůži vyzkoušet třeba příjem nebo expedici B2C zásilek vůbec prvního klienta fulfillmentového skladu, kterým je provozovatel e-shopu Yourgames.cz.

Při slavnostním úvodu generální ředitel Ivan Richtár popsal krátkou historii projektu Dextrum: „Za extrémně krátké období několika měsíců se nám podařilo zrekonstruovat původní halu pro průmyslovou hutní a strojírenskou výrobu a uzpůsobit ji našim potřebám. Tak vzniklo zázemí pro poskytování moderních logistických služeb e-shopům, ale také všem výrobním a obchodním společnostem, které hledají pomoc při organizování intralogistiky pro B2B a především B2C segment.“

Speciální požadavky na sklad

Nejprve bylo potřeba vylít dostatečně kvalitní a rovnou novou podlahu, která bude vhodná pro pohyb robotů. Dále byl oddělen prostor do samostatné protipožární zóny, instalovány kompletně nové rozvody elektrické, počítačové a wifi sítě, zaveden nový koncept vytápění a provedeno množství dalších prací, které každá rekonstrukce přináší.

Roboti jezdí ke skladníkům

Klíčovým úkolem bylo vybudování robotizovaného skladu fungujícího na platformě AGV robotů, která komplexně řídí manipulaci ve skladu. Robotizací se mění celý koncept práce, kdy již skladníci nechodí do skladu, ale sklad takzvaně „chodí“ za nimi: regály (racky) jsou dováženy přímo k pracovníkům do určené oblasti, čímž se výrazně zefektivní jak příjem, tak expedice. Celý systém je řízen pomocí vyspělého WMS systému a nástroje pro řízení robotů WES/WCS.

Od analýz po plnou automatizaci

Celé řešení dodala a realizovala skupina Kvados Group, za kterou při slavnostním otevření vystoupil její generální ředitel Miroslav Hampel. Dodávka, kterou skupina zajišťovala, zahrnovala jak samotné vybudování elektrické i komunikační síťové infrastruktury, tak nasazení robotů pod vlastní značkou myFaber. Současně skupina dodala komplexní řídicí skladový a robotický systém na platformě produktů myStock WMS a myFaber. Kvados Group se postarala o vypracování celého konceptu řešení, projektové dokumentace, dodávku regálových systému, pracovišť pro kompletaci využívající prvky pick to light a laserových pointerů nebo balicích pracovišť.

Související

„Jedná se o první dodávku takto komplexního řešení zahrnujícího i dodávku robotů, kterou skupina Kvados Group realizovala, a zvládla to za unikátní dobu tří měsíců. A to i přes extrémní problémy v dodavatelském řetězci a komplikace s dopravou z Asie, kde si necháváme na zakázku vyrábět část dodávaných technologií“, shrnul Miroslav Hampel.

Realizaci podpořili členové Asociace pro inovace v logistice, z.s., (apil.cz) dodávkou komponent řešení. Sklad v Paskově bude do budoucna sloužit mimo jiné jako místo pro testování nejmodernějších technologii v praxi.

Laboratoř nejnovějších technologií

Na slavnostním otevření bylo prezentováno také zařízení Cubiscan 325, které umí snadno a automatizovaně přenášet do systému data o rozměru a váze sortimentu a pořídit fotografii pro následné efektivní řízení logistiky.

Poprvé byl v Evropě představen automatizovaný vozík myFaber AGV Forklift, který manipuluje s europaletami o váze až dvou tun do výšky pěti metrů, ale hlavně je schopen s nimi manipulovat a nalézt je s tolerancí +/- 20 cm ve třech směrech proti umístění na navigační mapě. 

Vysokozdvižný vozík myFaber
Vysokozdvižný vozík myFaber
Foto: Kvados Group

Návštěvníci mohli vidět také autonomní čisticí stroje značky GS, které na trh dodává společnost Bettaroe Robotics. Tito roboti jsou schopny autonomního provozu, kdy zametají nebo vytírají velké průmyslové plochy bez nutnosti lidské obsluhy.

Unikátem ve střední Evropě je také řešení Hai Pick. To s využitím robotů manipuluje s přepravkami typu KLT nebo papírovými kartony od výrobce Hai Robotics, kterého na evropském trhu zastupuje Kvados Robotics.

Související