Zbraně utichly a rozbombardované ulice poválečného Německa se začaly plnit úlevou a nadějí. Tak to viděl i Hans Geis, který v srpnu 1945 založil v Bad Neustadtu svoji malou logistickou firmičku. Jejím úkolem byla přeprava a stěhování lidí v Německu. Ty převážel ve svém nákladním automobilu na dřevoplyn. Chvíli to trvalo, ale nakonec − o necelé tři roky později − si otevřel svoji první kancelář a logistice se mohl začít věnovat naplno.
Jeho firma se během pěti let rozrostla o více než dvacet automobilů a více než třicet zaměstnanců. Zájem o jeho logistické služby stále rostl, a proto přišel další důležitý milník. Tím je založení pobočky v Norimberku v roce 1959 a zavedení pravidelné přepravní linky mezi Bad Neustadtem a Norimberkem.
Rodinná firma a rychlý růst
Šedesátá léta přinesla nejen rozmach společnosti v dopravě, ale také ve skladování. Proto na řadu přichází první překladiště s rozlohou 300 metrů čtverečních, což je pro představu jen o něco málo víc než klasický tenisový kurt. Skupinu vlastní a řídí po celou dobu rodina Geis. Geisův starší syn nastupuje do firmy jako spediční úředník, o pár let později se přidává i mladší syn na pozici ekonoma. V sedmdesátých letech se klasická firma přeměňuje na moderní spediční firmu. Nakupují se moderní technologie, zavádějí se systémy na zpracování dat. Firma se věnuje hlavně skladování, vychystávání a expedici zásilek. Díky tomu proniká i na mezinárodní trh.
30 %
O tolik se v Gosheimu zvýšila rychlost a kvalita vychystávání po spuštění projektu pick-by-vision.
První velkou mezinárodní výzvou je přeprava lodního kontejneru do Singapuru v roce 1975. O pár let později lze Geis spatřit i na obloze. V roce 1982 totiž zakládá v Norimberku leteckou kancelář a rovněž Geis Cargo Far East, díky čemuž se rozrůstá nabídka služeb i v Asii. A o pár let později, v roce 1999, díky akvizici Jacky Maeder, rozšiřuje své aktivity a upevňuje svoji pozici v Asii.
Expanze, fúze a akvizice pokračují i začátkem nového tisíciletí. Geis prorůstá napříč logistickým trhem. Dostává se na Slovensko, a to jako Geis SK v roce 2004, ke které se připojí i bývalá TEN Expres, která se zaměřovala na přepravu kusových zásilek a balíků. Díky tomu slovenský Geis rozšiřuje svoji nabídku a v roce 2013 otevírá nové, a v té době jedno z nejmodernějších, centrální překladiště pro balíkové, paletové a kusové zásilky ve Zvolenu.
V sedmdesátých letech se klasická firma přeměňuje na moderní spediční firmu. Nakupují se moderní technologie, zavádějí se systémy na zpracování dat. Firma se věnuje hlavně skladování, vychystávání a expedici zásilek.
Úspěchy doma i ve světě
Logistické služby Geis lze spatřit v různých koutech světa, avšak výrazně se posouvá i v rodném Německu. Tam totiž v roce 2003 díky fúzi vznikla společnost Geis Eurocargo, specializuje se tak na evropskou pozemní přepravu. Bavorský ministr hospodářství vnímá Geis jako velmi prosperující firmu a oceňuje ji cenou Bayerns Best 50, což z ní činí firmu s nejvyšším tempem růstu. Toto ocenění Geis získává i v roce 2005 a 2007.
Není divu, expanze pokračuje různě ve světě, ale aktivity neopadají ani v Německu. Ba naopak. V roce 2007 totiž všechny německé pobočky získávají certifikát ISO 14001, který se zaměřuje na systém environmentálního managementu. Geis je jediným z prvních německých logistických providerů, kteří tento certifikát získali.
Kvalita logistických služeb rozhodně neopadá. To dokládá i ocenění za kvalitu Bayerischen Qualitätspreis, kterou získává v roce 2011.
Dnes se Geis pyšní téměř sto třiceti pobočkami a logistickými pracovišti v Evropě, ve kterých zaměstnává více než šest tisíc zaměstnanců. Její obrat překonal magickou hranici miliardy eur, přičemž v České republice dosáhla obratu 3,5 miliardy korun ve dvaceti sedmi pobočkách, ve kterých pracuje přes tisíc tři sta zaměstnanců.
Současné skladovací trendy
V posledních deseti letech společnost Geis ušla dlouhou cestu, na jejímž konci stojí moderní a technologicky vyspělá logistická společnost. Začátkem roku 2012 se totiž kromě přepravy specializovala také na efektivní skladování, positioning a instalaci high-tech vybavení. O dva roky později reagovala na poptávku a trendy v doručování, a proto vznikly tzv. Geis Pointy − výdejní místa pro balíky z e-shopů.
Just-in-time centrum pro Siemens
Geis se rovněž přizpůsobuje moderním trendům. Například v mohelnickém centru pro Siemens, které vzniklo v roce 2002, postupně zavedl využívání RFID a digitalizoval provoz. V roce 2005 došlo k přeměně prostor a přechodu z výroby na sklad na just-in-time. Distribuční centrum začalo sloužit zejména pro inbound a outbound logistiku, přičemž slouží jak pro příjem materiálu, vychystávání materiálu do výroby, tak pro expedici.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později