Mezinárodní logistický provider Dachser testuje ve svých skladech automaticky řízená vozidla. Na německých pobočkách v Langenau a Vaihingenu probíhají testy automaticky řízených vozíků AGV, které vykonávají rutinní úkoly a měly by v budoucnu usnadnit zaměstnancům fyzicky náročnou práci a umožnit jim, aby se soustředili na náročnější úkoly. Inspirací pro testy se stal předchozí projekt realizovaný společně s Fraunhoferovým IML institutem, se kterým společnost spolupracuje v rámci výzkumné laboratoře Dachser Enterprise Lab od roku 2017.

V současné době vozíky AGV v Dachseru realizují takové úkoly, jako je přeprava zásilek od vstupu do skladu do dodacích zón ve skladu s vysokoložnými regály nebo autonomní vychystávání a příprava palet do procesu. Díky propojení s vlastním systémem Dachseru pro řízení skladu Mikado, mohou být AGV kdykoliv přiřazeny přepravní zakázky, vozíky si samy najdou svoji vlastní trasu napříč skladem. Jsou vybaveny lithium-iontovými bateriemi s podporou indukčního nabíjení. Nabíjecí proces trvá deset minut.

Bezpečnost na prvním místě

Protože tyto vozíky jezdí autonomně, je bezpečnost provozu tou nejvyšší prioritou. Každé z obou AGV je vybavený mnoha senzory v různé výšce, což jim umožňuje nepřetržitě skenovat své okolí a vyhledávat možné překážky. Pokud některou detekují, systém automaticky zabrzdí a vozíky se buď zcela zastaví nebo vypočítají novou trasu, která jim umožní překážku obejít. Velkou roli v bezpečnosti také hraje jejich maximální rychlost 5 km/hod.

Související

„Cílem našich praktických testů je získat cenné zkušenosti s použitím AGV ve skladech a také v napojení na překládkový sklad. To nám umožní pochopit, jak mohou tato vozidla nejlépe podporovat zaměstnance v jejich každodenní práci a jak mohou být zapojena do každodenních operací. S výsledky, které jsme doposud získali, jsme velmi spokojení,“ říká Thomas Klare, Head of Corporate Contract Logistics skupiny Dachser. 

Související