Skladová kapacita v současnosté situaci na trhu s prmyslovými nemovitostmi ne vždy dostačuje momentálním potřřebám jednotlivých společností, které ji poptávají, firmy proto sázejí v čím dál větší míře na automatizaci a robotizaci. Partner norského systému AutoStore, společnost Element Logic, jež působí i v Česku, se připravuje na několikanásobný růst objemu poptávky po automatizovaných řešeních skladových systémů. „V oblasti automatizace skladových řešení můžeme očekávat opravdu velký nárůst. Jenom v Česku předpokládáme v příštím roce růst ze současných 200 milionů na miliardu,“ cituje aktuální tisková zpráva společnosti Jindřicha Kadeřávka, CEO Element Logic Czech Republic. 

Bojuje se o každý metr i o energie

Podle odborníků z Element Logic budou různé komplikace  na logistickém a realitním trhu i v oblasti dodavatelských řetězců trhu pokračovat i v dalším roce. Předpokládají rovněž přetrvávající růst cen energií. „Firmy si tuto skutečnost uvědomují a snaží se přecházet na energeticky úsporná řešení. Automatizovaná řešení fungují mnohem efektivněji, čímž dokážou, v závislosti na typu řešení, snížit výdaje elektřiny až o polovinu,“ uvádí Miroslav Snížek, Sales Manager Element Logic.

Firmy kromě úspory energií potřebují řešit i efektivní možnosti skladování. „Systémy AutoStore, které zavádíme, dokážou v nových i stávajících prostorech zredukovat plochu, která je v klasickém regálovém skladu obsluhována vysokozdvižným vozíkem, o 30 až 50 procent. Naší výhodou je, že dokážeme pracovat s prostorem až do výšky osmi metrů,“ popisuje Miroslav Snížek, Sales Manager Element Logic Czech Republic.

Situace na českém trhu

Trend automatizovaných skladů je globální. V Česku ve srovnání se zahraničím ještě není automatizace tolik běžná. „Ve srovnání například s Německem, kde jsme již implementovali 80 instalací, nevycházíme ze stejného základu. V Česku jsou zatím v plánu tři,“ uvádí Kadeřávek. „Přestože se jedná o inovativní technologii, chybí zde povědomí o možnostech, jak zlepšovat své skladové kapacity, ale také jak urychlit proces vyskladňování,“ uzavírá Kadeřávek.

Princip technologie AutoStore

Systém AutoStore je založený na třech komponentech. Souřadnicová mříž (grid), krychlové skladovací zásobníky (biny) aautomatické ovladače (controllery). V souřadnicových mřížích jsou uskladněny zásobníky se skladovým zbožím. Po kolejnicích konstrukce se pohybují skladovací zásobníky, ze kterých pak zboží odebírají roboty na jednotlivých pracovních stanicích. Bezchybný provoz robotů zajišťuje řídící centrum, které zajišťuje řízení provozu jednotlivých robotů a skladovacího systému, plánování úkolů a také koordinuje správné pozice zásobníků a robotů.

Související