Skupina Packeta, která vlastní českou technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst, logistiky a doručení do zahraničí, se zúčastnila světové výstavy EXPO Dubai 2020. Výstava má tradici již přes 170 let a poprvé v historii je hostitelem země regionu MENA & SA. Skupina Packeta zde od 23.října do 14. listopadu v českém pavilonu prezentovala své služby a vystavila plně funkční dron, který byl využit v pilotním projektu pro autonomní doručování ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT.

Na akci Packeta představila také svůj unikátní projekt z oblasti robotizace – jako první firma v Evropě využívá na svých depech robotické třídičky PackMan. Spojené arabské emiráty jsou první zemí Blízkého východu, do kterých skupina Packeta začala doručovat zásilky. V letošním roce plánuje Packeta spustit přepravu také do Kataru, Ománu a Saudské Arábie. 

„V prvním kvartálu letošního roku jsme vedli řadu intenzivních jednání v SAE a stali jsme se členem Czech Business Council Dubai. Díky tomuto partnerství si Packeta zajistila stabilitu zázemí pro svou expanzi. SAE jsou tak první zemí Blízkého východu, do které jsme spustili doručování zásilek. O to více nás těší, že se výstava koná v zemi, ve které máme vlastní entitu,“ uvádí Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a CEO skupiny Packeta.

Dron Zásilkovny vyvinutý ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT byl využit pro autonomní doručování - letové záběry

„Jsme jedním z vybraných českých vystavovatelů a jako technologický lídr s hrdostí prezentujeme, jak technologie nejen aplikujeme do svých procesů, ale také sami vyvíjíme. Společně s Fakultou elektrotechnickou ČVUT představujeme video, na kterém probíhá ukázka autonomního doručování drony s návazností na naší vizi o vodíku a s myšlenkou udržitelnosti, která je jedním z podtémat letošní výstavy. Zásadním podtématem letošní výstavy je také robotizace a Packeta nyní dokončila jeden z klíčových projektu v této oblastí. Naší expozicí tak podtrhneme, že skupina Packeta je globální technologická společnost a má své místo v tvorbě budoucnosti, což je jedno z hlavních témat letošní výstavy,“ dodává Simona Kijonková.

„Expozice skupiny Packeta a ČVUT v českém pavilonu EXPO představuje budoucnost logistiky, ve které budou při doručování zásilek spolupracovat autonomní drony s pozemními roboty,“ uvedl ke společné expozici doc. Martin Saska, vedoucí skupiny Multirobotických systémů (MRS) na FEL ČVUT.

Simona Kijonková komentuje účast Zásilkovny na světové výstavě v Dubaji

„V tomto projektu aplikujeme naše výsledky základního výzkumu v oblasti autonomní robotiky, konkrétně technologii vyvinutou pro přesné řízení a koordinaci skupin dronů. Naše drony díky zabudovaným palubním senzorům a umělé inteligenci dokážou v reálném čase reagovat na aktuálně se vyvíjející situaci ve svém okolí, vyhýbat se překážkám a optimalizovat řešení zadaného úkolu. Právě kognitivní chování a koordinace velkých týmů spolupracujících dronů jsou pro logistické služby klíčové,“ dodává Martin Saska, jehož skupina Multirobotických systémů (MRS), která působí na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, představuje ve svém oboru naprostou špičku. Vyvíjí světově unikátní technologii velmi přesného řízení skupin helikoptér, která se ukazuje jako výrazně nejspolehlivější a nejúspěšnější ze všech konkurenčních řešení.

Celosvětová pandemie zapříčinila přesunutí loňského ročníku přesně o rok. Výstava EXPO Dubai 2020 potrvá do 31. března 2022. Poprvé v historii je hostitelem arabská země. Světové výstavy se účastní téměř 200 zemí a očekávaná účast se pohybuje přes 25 milionů návštěvníků. Hlavním mottem letošní šestiměsíční přehlídky, která začala 1.října, je „Connecting Minds, Creating Future“. Český pavilon se na výstavě nese v duchu Českého jara se zaměřením na udržitelnost.

Související

Nově mohou e-shopy s Packetou oslovit více než devět milionů zákazníků ve Spojených arabských emirátech. Ve spolupráci s lokálním přepravním partnerem Aramex je možné doručit zásilky na adresu v režimu D+3. Packeta nabízí doručení do všech emirátů za stejnou cenu a to od 550 korun bez DPH. Veškeré zásilky jsou do SAE přepravovány letecky a nelze tak přepravovat zboží, které je platnou legislativou z letecké přepravy automaticky vylučováno.