FM Logistic urychluje s využitím automatizace skladové procesy pro nábytkářskou firmu IKEA. V rámci společné investice nasadila logistická společnost autonomního mobilního robota MiR500 od Mobile Industrial Robots ve skladu v polských Jarostech. Technologii lze libovolně konfigurovat a používat v každodenních skladových operacích.

Robot MiR500 bude využíván ke spolupráci se zaměstnanci skladu při přepravě palet a jiných nákladů až do hmotnosti 500 kilogramů. Hlavní myšlenkou řešení je odlehčit zaměstnancům od neproduktivních činností, zlepšit bezpečnost práce a optimalizovat skladové náklady.

„Abychom vytvořili konkurenční výhodu naší společnosti a našich klientů, investujeme do inovativních řešení, která jsou flexibilní, snadno použitelná, a tedy nákladově efektivní,“ říká Alexander Damie, manažer pro inovaci a procesy ve společnosti FM Logistic Central Europe. „Technologie od Mobile Industrial Robots je mnohem levnější než koncept vozidel AGV. V tomto konkrétním případě se jedná o řešení, které je více jak dvakrát levnější než AGV.“

Související

Robot MiR500 se snadno vyhýbá překážkám, je autonomní a nevyžaduje dlouhé a časově náročné konfigurování, což usnadňuje jeho ovládání. Díky funkci mapování a integrovanému pokročilému softwaru jsou autonomní mobilní roboty schopny před jízdou dynamicky navigovat a zvolit si nejvhodnější trasu – to vše bez lidské pomoci.

V současnosti procházejí zaměstnanci skladu a odpovědné osoby školením a během několika týdnů bude robot uveden do plného provozu – 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

„Pracovní úkoly pro našeho klienta vyžadují přepravu značného množství prázdných dřevěných palet naskládaných na sebe z důvodu jejich použití v automatizovaných skladech a představují ideální proces pro automatizaci,“ vysvětluje Edyta Śmiechowicz, ředitelka logistického centra Jarosty z FM Logistic CE. 

Implementace zahrnuje integraci autonomního robota dopravujícího prázdné palety do interního toku zboží. Robot během testovací fáze najel přes 60 kilometrů, úspěšně dokončil 180 cyklů a přepravil přes 1500 prázdných palet. Bylo tak možné optimalizovat přepravu při zachování plné bezpečnosti zaměstnanců a garanci rentability této investice.