Příběh závodu v Rychnově nad Kněžnou, kde již v roce 1933 začal český podnikatel a průmyslník Alois Fáborský vyrábět cylindrické vložky značky FAB, do nichž pasují klíče s hlavou psa v logu, má strhující rytmus a přes všechny dějinné zvraty, jimiž střední Evropa několikrát prošla, také šťastné vyústění. Továrna přežila znárodnění v roce 1948, období „budování socialismu“, a po roce 1989, po transformaci na akciovou společnost, našla štěstí v náruči švédsko-finského koncernu Assa Abloy.
Skupina Assa Abloy zaměstnává po celém světě 25 tisíc zaměstnanců, organizačně se dělí na několik divizí. Jednou z nich je East Europe Manufacturing, pod niž patří závody v Bukurešti (je zaměřený na mechanické a elektromechanické zadlabací zámky), ve Varně (vyrábí především cylindrické vložky) a v Rychnově nad Kněžnou. V jedenáctitisícovém městě a jeho okolí sídlí kromě společnosti Assa Abloy Opening Solutions CZ také řada dalších podniků zaměřených na strojírenský a automobilový průmysl. Okres Rychnov nad Kněžnou patří v rámci České republiky dlouhodobě mezi oblasti s nejnižší nezaměstnaností.
Průmyslová tradice
Již v roce 1911 tady Alois Fáborský a František Šeda založili Továrnu na železné zboží Fáborský a Šeda, která začínala s 20 zaměstnanci, o šest let později Šeda prodal svůj podíl manželům Marii a Aloisovi Fáborským a podnik se dále rozvíjel. V roce 1933 se v něm začaly sériově vyrábět cylindrické vložky pro zadlabací zámky, s nimiž začala značka FAB expandovat na zahraniční trhy.
Assa Abloy na cestě ke smart factory
Dnes je v rychnovském závodě zaměstnáno téměř 500 lidí. Zatímco v roce 2005 se zde vyrábělo zhruba 1,4 milionu cylindrických vložek, v současnosti je to 9,5 milionu. Počet zaměstnanců se za tu dobu přitom zvýšil pouze nepatrně, zhruba o čtyři procenta. Portfolio výrobků se ovšem rozrostlo a dále rozrůstá o nové elektromechanické systémy a produkty. Součástí závodu v Rychnově nad Kněžnou je i vlastní vývojové středisko, takže o další novinky a inovace určitě v dohledné době nouze nebude.
Ruku v ruce stoupají kvantita i kvalita produkce, která odráží požadavky zákazníků v digitální době. Podrobný popis přesahuje zaměření a možnosti tohoto článku, pro zjednodušení stačí vědět, že kromě mechanických částí vyráběných na moderních CNC linkách je na výrobu moderních elektromechanických produktů zapotřebí také řada elektronických komponent, které dodávají externí partneři.
David Jedlička poukazuje na to, že zájem o flexibilně nastavitelné vybavení s vysokou mírou ergonomie roste. Průmysl tak ustupuje od svářeného vybavení, které neumožňuje konfigurovatelnost a nastavitelnost ze strany uživatele. Stavebnicové systémy dodávané společností Beewatec navíc pomáhají genderové rovnováze na fyzicky náročnějších pracovních pozicích. „Naše konstrukce jsou o hodně lehčí než klasické svařované typy konstrukcí. Například je extrémní rozdíl, jestli žena tlačí vozík, jenž váží 100 kilogramů, nebo jenom 50 kilogramů,“ říká David Jedlička a upozorňuje, že u klientů, kteří implementují do svých výrobních a logistických oddělení jejich hardware, se pracovní prostředí automaticky stává pro ženy atraktivnější. „Nemůže se stát, že by se pracovník přizpůsoboval pracovnímu prostředí, nýbrž naopak,“ dodává David Jedlička, který ve společnosti, která má mateřský závod v Německu a jen v Česku zaměstnává okolo 50 lidí, působí již devět let.
Na scénu přichází Beewatec
A právě rozvíjející se výroba moderních elektromechanických produktů inspirovala management rychnovského závodu Assa Abloy k dalšímu zintenzivnění optimalizačních procesů, které jsou zde dlouhodobě zaměřeny na principy lean a kaizenu ve výrobě i v manipulaci s materiálem.
Systém neustálého zlepšování se, snaha o maximální jednoduchost a přehlednost, omezení plýtvání a neustálé vyvažování logistických i výrobních procesů mají kořeny v poválečném Japonsku, především ve společnosti Toyota, a za své je od té doby vzala řada dalších společností včetně konsorcia Assa Abloy.
Asi proto bylo svým způsobem nevyhnutelné, že v tomto bodě se protnuly cesty manažerů rychnovského závodu a společnosti Beewatec, který je v Evropě známý jako dodavatel i zpracovatelský partner v oblasti designu pracovišť výroby a logistiky. Jí dodávané stavebnicové konstrukce na trubkové bázi umožňují snadné sestavení regálů, pracovních stolů, stojanů přímo na míru a hlavně umožňují jejich rychlou adaptaci na případné změny ve výrobě, toku materiálů i adaptaci pro konkrétní pracovníky.
Jde v podstatě o hardware, který funguje na bázi mechaniky, tedy pohybech řízených pouze fyzikálními silami, který dokáže ve výrobě operovat se součástkami nebo hotovým zbožím. Stavebnicové systémy dodávané Beewatecem jsou v tomto ohledu v souladu s principy lean a kaizenu.
Výroba a manipulace
Zmiňované elektromechanické zámky se v Rychnově nad Kněžnou vyrábějí v nadzemním podlaží té samé haly, v jejímž přízemí jsou v permanenci moderní obráběcí stroje. Nachází se zde sofistikovaná výrobní linka, kde pracují především ženy, a jejíž zásobování je řešeno pomocí dvou předmontážních pracovišť. Ty jsou ustaveny okolo linky tak, aby byl zajištěn plynulý tok podsestav zámků, ať již elektronických (od externích partnerů), či mechanických (od kolegů z přízemí haly).
Přímo k výrobní lince produktu (konkrétně jde o bezdrátový zámek Aperio, který zde umí zhotovit podle požadavků zákazníka v 1,5 milionu kombinacích), která je „vyladěná“ za pomoci technologie Beewatecu, se jednotlivá balení dodávají na paletách na ručně vedených vozících.
Pak je manipulant zaskladní do kanbanových ESD regálů (ty jsou nakloněné tak, aby si box s materiálem mohla pracovnice z druhé strany jednoduše přitáhnout k sobě jen za pomoci gravitační síly, a zároveň jsou jištěné jednoduchým brzdným mechanismem, aby nemohly vypadnout.
Mimochodem, elektronické komponenty jsou až sem dodávány v originálním balení, až zde probíhá vstupní kontrola. Toto pracoviště splňuje náročné podmínky podle principů ochrany před elektrostatickým nábojem (ESD). Všechny dodávané konstrukce tedy Beewatec dodává v ESD provedení, kdy je na nich za pomoci práškové technologie nanesena speciální směs.
Díly z CNC strojů vyrobené v přízemí haly jsou po očištění od chladicí kapaliny a třísek ukládány do předpisem určených plastových manipulačních jednotek, jež mohou být skladovány na paletách i zmiňovaných kanbanových regálech.
Materiál napříč firmou je přepravován manipulanty na vysokozdvižných vozících poháněných plynem či elektřinou, ruční paletové vozíky se využívají podle potřeby.
Manipulaci mohou přímo u linky usnadňovat také výškově stavitelné vozíky Beewatecu, přímo ve výrobě pak především dopravníky, na nichž je možné polotovary jednoduše v rovině posouvat. Stojí za to zmínit, že pracovnice si mohou uzpůsobovat nejen výšku vozíků, ale každý kout pracoviště je jim uzpůsoben na míru tak, aby nemusely vykonávat zbytečné pohyby navíc a aby všechny komponenty a používané nástroje jim byly k dispozici v co možná nejpohodlnější poloze.
Hotové výrobky jsou na balicí lince vloženy do papírových krabic, kterým zde pro jejich charakteristický tvar přezdívají „pizza boxy“, a poté uloženy do sousedícího regálu. Odtud je balič přenáší k expedičnímu balení, které je hned vedle linky. Zde se odehrává kompletace zakázek podle objednávky, a sice do hromadných papírových obalů. Vše se ukládá na palety a zasílá s dokumentací k zakázce do prostor expedice v jiné části firmy, manipulaci zajišťuje vysokozdvižný vozík.
Dopravu hotových výrobků k zákazníkům zajišťuje středisko expedice za pomoci externích přepravců (DHL, PPL i regionálních).
Flexibilní systém
Na pracovišti v Asse Abloy se jasně ukazuje hlavní výhoda řešení od Beewatecu. Z trubek a dodatečných komponentů lze sestrojit regály, pracovní stoly, vozíky, dopravníkové konstrukce a další vybavení nejen pro danou chvíli a stávající specifické využití, ale lze s ním počítat i při změnách do budoucna. „Pokud firma ví, že bude někdy v budoucnu potřebovat flexibilně reagovat na měnící se poptávku a přizpůsobit výrobu novým trendům, je pro ni výhodnější nakoupit do výroby hardware, který je opakovatelně konfigurovatelný a funguje jako skládačka, nikoliv napevno svařovaný,“ říká David Jedlička, vedoucí prodeje společnosti Beewatec.
Odpadá tedy nutnost opakovaně nakupovat nové vybavení, ale také se tím šetří nemalé provozní náklady. „Je to zejména úspora práce techniků. Díky flexibilitě a jednoduchosti systému není potřeba více práce našich pracovníků na jeho úpravách. A nepotřebujeme zajišťovat externí firmy na úpravy, jako například úpravu svařovaného vybavení,“ podotýká Petr Říčař, mistr výroby v Assa Abloy.
Plány na další rozvoj v rychnovském provozu Assa Abloy přitom určitě mají velké, byť podrobnosti manažeři neprozrazují. Ledacos napovídá fakt, že již nyní se zde vyrábějí komponenty i celé výrobky pro 20 značek, které Assa Abloy celosvětově zastřešuje.
„V modernizačních trendech budeme nadále pokračovat, naším cílem je opravdová smart factory,“ říká Lukáš Valášek, business unit manager ve společnosti Assa Abloy.
Další nárůst objemu výroby a materiálových toků začne v dohledné době pomáhat zvládat sofistikovaný software, který bude navrhovat jednotlivé výrobní procesy, kroky a materiálové toky. A stavebnicové konstrukce Beewatecu tak budou moci opět naplno ukázat svoje výhody.