Z nádraží Seddin u Berlína minulý pátek vyjel první vlak s humanitární pomocí pro lidi na Ukrajině. Souprava byla naložena 15 kontejnery a náklad tvořily spací pytle, karimatky nebo věci denní potřeby, jako jsou pleny, pitná voda, konzervované potraviny, nebo dětská výživa. Vlak vezl také zdravotnický materiál – injekční stříkačky, náplasti, gázové obvazy nebo kanyly. Celkem se takto na Ukrajinu dopravilo 350 tun humanitárních zásob. Speciální železniční spojení provozují DB Schenker a DB Cargo.

Pro ukrajinskou pomoc vytvořila společnost Deutsche Bahn logistickou síť kombinující železniční a silniční přepravu tak, aby mohla dopravit materiál z Německa přímo na Ukrajinu. V nadcházejících týdnech budou do země směřovat tisíce tun potravin, pitné vody a hygienických potřeb.

Logistické týmy společností DB Schenker a DB Cargo spolupracují ruku v ruce – dary shromážděné v kamionech v Německu se překládají do kontejnerů, které nákladním vlakem evropské sítě DB Cargo pokračují dál na ukrajinské hranice. Vše je možné díky spoluprací mezi polskou pobočkou DB Cargo, ukrajinskou železnicí a polskými týmy DB Schenker.

„Železnice nám poskytuje stabilní spojení s Ukrajinou. Začali jsme rychle pomáhat dodávkami věcí, které byly nejvíce potřeba. Stabilní spojení a logistické zkušenosti jsou zde zásadní, a proto můžeme spolehlivě pomáhat,“ řekla Sigrid Nikutta, členka představenstva skupiny Deutsche Bahn pro nákladní dopravu a ředitelka DB Cargo.

„Podstatou logistiky je dostávat věci tam, kde jsou třeba, zejména v době krize. Díky našemu železničnímu mostu zajistíme, aby se obrovská mezinárodní podpora dostala k lidem na Ukrajinu,“ dodává Jochen Thewes, předseda představenstva společnosti DB Schenker.

Horká linka pro koordinovanou pomoc

Skupina DB zřídila speciální horkou linku pro železniční spojení na Ukrajinu, na které lze registrovat náklad a koordinovat jeho další přepravu, zejména v případě větších nebo firemních příspěvků. Přeprava je pro dárce zdarma.

Logistická síť Deutsche Bahn může přijímat i individuální dary. Dárci je mohou donést na pobočky DB Schenker v Německu, kde jsou zřízena sběrná místa. Dobrovolníci z Německé spolkové agentury pro technickou pomoc (THW) poskytují v Kolíně nad Rýnem, Hannoveru a Mnichově pomoc při třídění věcí a dohlíží na balení materiálu do kontejnerů.

Související