Veřejná laboratoř, která zkoumá možnosti šetrnějšího využívání zdrojů a udržitelnějších postupů – to je první soběstačný dům v Česku. Aktivity spolku Český soběstačný dům podporuje v rámci partnerství také společnost Kärcher. Přímo v prvním off-grid domě všichni návštěvníci používají k úklidu produkty Kärcher nabíjené jen a pouze elektřinou ze slunce.

„Stále více se mluví o soběstačných domech a první již u nás vznikají. Jedná se o udržitelný koncept, za nímž stojí zejména mladí architekti. Hlavním motivem je šetrný přístup k přírodě, a proto jsme se rozhodli tento projekt také podpořit“ říká Milada Skutilová, generální ředitelka české pobočky společnosti Kärcher. „Poskytli jsme bateriové čisticí stroje pro úklid, které se zde kompletně nabíjí ekologickou cestou pomocí solárních panelů,“ dodává.

Co je to soběstačný dům? Je to dům, který si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Dům, který se snaží žít v symbióze s přírodou. I když je jasné, že to vždy může jít ještě lépe. 

„Nehrajeme si na to, že jsme vytvořili nějaký samospásný ideál nebo perpetuum mobile. Také můžeme ještě zjistit, že to nefunguje. Výsledek je ale to nejlepší, co jsme společnými silami dokázali vymyslet a realizovat s vypětím všech sil, co máme. Pobyt v tomto domě si nakonec bude moci vyzkoušet úplně každý, a navíc jeho plány po dokončení zdarma zveřejníme jako manuál pro ostatní – k použití, vylepšení, inspiraci,“ uvádějí autoři projektu.

Více informací na csdum.cz a na karcher.cz.

Související