Některé druhy zboží vyžadují pro přepravu speciální obaly, které je chrání před vlhkostí, korozí nebo elektrostatickými účinky. Patří sem například elektronika či nebezpečné zboží. Podle německé testovací společnosti Dekra CZ je v České republice ročně přepraveno na stovky tun nebezpečného nákladu.

„Přeprava takového nákladu dnes podléhá přísným regulacím a musí se řídit předpisy OSN, aby byla zajištěna co nejvyšší bezpečnosti pro všechny zúčastněné osoby, ochrana životního prostředí, včetně zvířat, rostlin a vody, a také samotného majetku,“ vysvětluje Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti Raja. „Obaly proto musí splňovat přísná pravidla, aby bylo zabráněno poškození zboží, nebo úniku nebezpečných látek do prostředí. Ze zásady platí čím nebezpečnější látka, tím bezpečnější obal.“

Obaly určené pro přepravu nebezpečných látek musí být testovány a certifikovány. OSN stanovila do zkušebních kritérií testy zahrnující test pádu, tlaku, stohování či chemické odolnosti. Na základě těchto kritérií se obaly potom dělí do tří skupin, odpovídajícím míře zabezpečení přepravovaného zboží. Tyto obaly navíc musí být vždy řádně označeny speciálními etiketami, které značí symbol nebezpečí.

Vhodně zvolená výplň zlepší celkové vlastnosti balení a možnosti ochrany zboží. Ideální a všestrannou výplň pro přepravu zboží, u kterého hrozí únik nebezpečné kapaliny (tedy od elektroniky, sprejů, až po samotné chemikálie), představuje Vermikulit. „Tento materiál díky svým vlastnostem skvěle chrání před mechanickým poškozením a otřesy, reguluje vlhkost a teplotu a díky jeho absorpčním vlastnostem se nemusíme obávat případného úniku kapaliny do prostředí,” doplňuje Gabriela Fabianová.

Elektronické zboží má speciální potřeby

Kromě nebezpečného zboží vyžadují zvláštní pozornost také různá elektronická zařízení. V jejich případě se jedná o ochranu zboží samotného, které je náchylné zejména na vlhkost.

Pro přepravu elektronických produktů se často doporučuje tzv. vakuové balení, které má řadu výhod. Perfektně odizoluje přepravované či skladované zboží od vlivů okolí, je velmi odolné proti mechanickému poškození, ale také rozpouštědlům a chemikáliím.

Největším strašákem pro přepravovanou elektroniku, ale také například oděvy, papír a jiné zboží, je poškození vlivem zkondenzované vlhkosti uvnitř balení. „Řešení pro tento problém představují antikorozní obaly a vysoušecí sáčky, které pomáhají odvádět a absorbovat nadbytečnou vlhkost. Vysoušecí sáčky se zpravidla jednoduše vhazují do obalů, ve kterých je zboží skladováno nebo přepravováno. Antikorozní obaly (například antikorozní papír) jsou důležité i v případě přepravy zboží na delší vzdálenosti,” vysvětluje generální ředitelka společnosti Raja.

Antistatické obaly chrání před elektrickým nábojem

Pro přepravu náchylného zboží, jako je drobná elektronika je vhodné zvolit antistatické balení, které zabraňuje hromadění elektrostatických nábojů.

Pro přepravu paměťových karet, čipů a jiných drobných součástek se doporučují antistatické sáčky, které díky svým vlastnostem zabraňují elektrickým výbojům. Pro větší předměty jsou pak vhodné například antistatické bublinkové sáčky, které zabraňují jednak hromadění nábojů, a navíc poskytují ochranu proti mechanickému poškození.

Související