Knižní secondhand Knihobot, který v Česku loni prodal kolem půl milionu knih, vstupuje na Slovensko. Spouští web Knihobot.sk, připravuje marketingové kampaně a na léto chystá otevření první kamenné pobočky. Letos by chtěl Knihobot na Slovensku prodat stovky tisíc knih s cílem stát se zde jedničkou v prodeji knížek z druhé ruky.

Knihobot se slovenskému trhu poprvé otevřel v listopadu loňského roku, kdy jeho kurýři začali obsluhovat i zákazníky na zahraničních adresách. Nyní však na Slovensku přestává fungovat „na volnoběh“ - postavil slovenský tým, spouští mezinárodní web, komunikaci a marketing začíná cílit také na slovenské domácnosti. A připravuje se na otevření první kamenné pobočky, která by v létě měla vyrůst v Bratislavě.

Svými aktivitami má na co navazovat. Necelý půlrok pilotního provozu totiž přinesl skvělé výsledky. Slovenští čtenáři si objednali 51,5 tisíce knížek. Zpátky do oběhu pak stovky zákazníků vrátily více než 10 tisíc titulů, za které jim byla vyplacena provize přesahující 12 tisíc eur. Cíle jsou však výrazně vyšší.

„Ukázalo se, že slovenský trh má potenciál růst v následujících letech podobně rychle, jako rosteme v Česku. Tedy znásobit objem prodávaných i přijímaných knížek třikrát až čtyřikrát za rok. Hodně nám pomáhá, že Slováci nemají problém s nákupem české literatury, většina českých titulů se totiž prodává i ve slovenských knihkupectvích, u světových děl se navíc někdy nevydávají slovenské překlady, pokud už existují české,” zmiňuje Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu. „I přístup ke knihám mají Slováci podobný jako Češi. Podle některých průzkumů si rádi připlatí za kvalitní tituly, na druhou stranu nemají problém kupovat si sezónní literaturu na jednorázové přečtení. Což je pochopitelně ideální knižní adept na cirkulaci.”

Ukázalo se, že slovenský trh má potenciál růst v následujících letech podobně rychle, jako rosteme v Česku, říká dominik gazdoš, zakladatel Knihobotu.
Ukázalo se, že slovenský trh má potenciál růst v následujících letech podobně rychle, jako rosteme v Česku, říká dominik gazdoš, zakladatel Knihobotu.
Foto: Knihobot

Knihobot může čerpat ještě z další výhody. Slovenský trh má výrazně menší síť antikvariátů než Česko a online prodej second hand knížek se tu snaží rozjet jen jedno knihkupectví. Knihy se zde prodávají tedy především v bazarovém prodeji. To je však náročné na čas – každý jednotlivý titul je nutné nafotit, domluvit se se zájemcem, knížku zabalit a poslat. A právě jako alternativa k tomuto modelu Knihobot primárně vznikl.

Knížky, které chtějí majitelé nabídnout přes Knihobot do prodeje, totiž stačí jedinkrát nafotit „v komínku“, následně je předat kurýrovi, který si pro ně přijede zdarma, nebo je odnést na slovenskou pobočku Zásilkovny a pak už jen čekat na výplatu provize. Ta dorazí v eurech na zákazníkem zvolený účet.

Jak bude fungovat Knihobot na Slovensku:

• Objednané knihy doručí kurýr do druhého dne, případně je možné využít doručení do sítě Zásilkovny

• Prodávané knihy stačí nafotit „v komínku“ a předat kurýrovi, který je vyzvedne zdarma, či je odnést do pobočky Zásilkovny

• Prodávat je přes Knihobot možné knížky v jakémkoli jazyce, nesmí být ale poškozené

• Provize je zákazníkovi vyplacena po prodeji knížky a činí 60 procent z prodejní ceny, od které se odečte regulační prvek ve výši 1,19 euro (díky němu se Knihobotu vyplatí nabízet i ultralevné knihy, z jejichž prodeje by jinak nic neměl - naopak by na jejich přijetí do prodeje doplácel.

Související