Distribuční centrum pro rychle rostoucí e-commerce společnosti IKEA v Německu DHL Supply Chain otvírá v německém Bergkamenu. Kombinace různých robotických a automatizačních technologií zvyšuje provozní efektivitu a usnadňuje práci zaměstnancům. DHL nabízí vylepšený proces pro rychlejší doručování koncovým zákazníkům.

Společnost DHL Supply Chain, divize koncernu Deutsche Post DHL Group specializovaná na smluvní logistiku, otevírá v německém Bergkamenu nové, vysoce automatizované distribuční centrum pro svého zákazníka Ikea. Provoz DHL s nejmodernějšími technologiemi zajistí nábytkářskému koncernu vyřizování objednávek z jeho rychle rostoucího online obchodu pro koncové zákazníky v Německu. Růst e-commerce urychlila pandemie onemocnění covid-19 a pro společnost Ikea tato skutečnost znamenala rychle rozšířit své kapacity.

Multiklientský sklad v Bergkamenu s celkovou skladovací plochou 40 tisíc metrů čtverečních je součástí nedalekého areálu DHL Supply Chain Unna, který je vzdálen necelých 10 kilometrům. Ikea bude mít k dispozici skladovací plochu 20 tisíc metrů čtverečních. Ve skladu Bergkamen bude pro tohoto zákazníka pracovat 350 zaměstnanců ve třísměnném provozu šest dnů v týdnu.

Systém vyřizování objednávek pro společnost IKEA bude kompletně zprovozněn na konci června. Centrum bude zpracovávat v průměru osm tisíc SKU (Stock Keeping Unit = skladová jednotka, zahrnující všechny identické výrobky určité produktové varianty). Celkovou kapacitu lze zvýšit až na 11 tisíc SKU.

Související

Některé zboží je choulostivé a vyžaduje speciální obal. K tomuto účelu disponuje centrum speciálními balicími stroji. Úroveň a sofistikovanost automatizace používané v provozovně Bergkamen nemá v Německu obdoby. Pro mimořádně efektivní vychystávání zásilek se používá kombinace komplexně automatizované přepravní techniky a robotických řešení firmy Locus, doplněná stroji Packsize. Systém vypočte pomocí speciálního algoritmu ideální velikost obalu. Díky tomu lze výrazně snížit spotřebu obalového a výplňového materiálu i objemovou hmotnost.

Zvýšení efektivity vychystávání

„Tato implementace je pro DHL Supply Chain dalším důležitým milníkem v důsledné expanzi do sektoru elektronického obchodu, jednoho z našich strategických růstových sektorů, i v pokračující realizaci naší komerční automatizační a digitalizační strategie, která nám umožňuje nepřetržitě vylepšovat provozní činnosti,“ říká Rainer Haag, generální ředitel společnosti DHL Supply Chain Germany & Alps.

Systém vypočte pomocí speciálního algoritmu ideální velikost obalu. Díky tomu lze výrazně snížit spotřebu obalového a výplňového materiálu i objemovou hmotnost.
Systém vypočte pomocí speciálního algoritmu ideální velikost obalu. Díky tomu lze výrazně snížit spotřebu obalového a výplňového materiálu i objemovou hmotnost.
Foto: DHL Supply Chain

„Díky robotům Locus mají naši zaměstnanci ve skladu výrazně usnadněnou práci, protože musejí chůzí překonávat mnohem kratší vzdálenosti. Tím se značně zvyšuje efektivita vychystávání. Systém ve spolupráci se zaměstnanci skladu zkracuje dobu potřebnou pro zpracování každé jednotlivé objednávky, optimalizuje pracovní procesy pro zaměstnance a zvyšuje provozní efektivitu,“ dodává Rainer Haag.

„Maloobchod prochází na celém světě velkými změnami,“ uvádí Kai Fuhlrott, který ve společnosti Ikea Deutschland pracuje na pozici Country Customer Fulfillment Manager.

Řešení na míru

„Součástí této změny je trvale rostoucí význam online obchodu. Středem naší pozornosti jsou přitom měnící se požadavky našich zákazníků. Máme radost, že jsme zprovozněním distribučního centra Bergkamen pro společnost Ikea Deutschland udělali další krok k tomu, abychom našim zákazníkům poskytovali během jejich nákupu vynikající zážitky v každém okamžiku. Bez ohledu na to, zda chtějí navázat kontakt se značkou Ikea online, nebo v našich obchodech s bytovými doplňky a zařízením,“ vysvětluje Kai Fuhlrott a dodává: „Máme radost, že jsme ve společnosti DHL Supply Chain nalezli nového, kompetentního partnera, který nám ukazuje cesty k novým řešením a který pro nás v provozovně Bergkamen během krátké doby zrealizoval velmi komplexní, na míru střižené řešení pro vyřizování přijatých objednávek.“

Distribuční centrum se nachází v logistickém parku A2 u města Bergkamen.
Distribuční centrum se nachází v logistickém parku A2 u města Bergkamen.
Foto: DHL Supply Chain

„Spolupráce dvou významných a ve svém odvětví vedoucích společností v naší lokalitě přináší městu Bergkamen i zaměstnancům značnou míru jistoty. V dnešní době rychlých změn je to důležitý aspekt. Pro město Bergkamen zůstává logistický park A2 správným rozhodnutím ve správnou dobu. Jsem přesvědčen o tom, že tato lokalita má potenciál a nabízí příležitosti k tomu, abychom i nadále profitovali z růstu logistiky, která je po automobilovém průmyslu a obchodu třetím největším hospodářským odvětvím v Německu. Logistika je silným hospodářským odvětvím orientovaným na růst a budoucnost. Pro město Bergkamen je proto vítaným partnerem,“ vysvětluje Bernd Schäfer, starosta města Bergkamen.

Související