V logistickém oboru se dnes propojují složité informační systémy a zpracovávají se data, která je třeba optimálně využít. Je to moderní obor, ve kterém se rozvíjí automatizace procesů, digitalizace a inteligentní řešení. To vše v celém logistickém řetězci pomáhá ulehčit lidskou práci a obor se tak stává čím dál dostupnější i ženám.

„Poměr žen u nás ve firmě postupem času rostl a v současné chvíli tvoří zhruba 40 procent všech pracovníků. Dobře se uplatňují na pozicích napříč celým spektrem od nejnižších až po vedoucí,“ vysvětluje Jaroslava Šindelářová, HR manažerka společnosti Geis CZ.

Při práci v logistice ženám pomáhají technologie

Dříve existovala velká závislost na mužích zejména u práce ve skladech. Díky technologickému pokroku, vychystávacím a třídicím strojům a skladovým robotům však mohou nyní ženy zvládat úkoly, které byly dříve výsadou mužů. U společnosti Geis tak nyní najdeme ženy i jako obsluhu vysokozdvižných vozíků, pickerky zboží či manipulantky.

Ženy ale pracují třeba také jako vedoucí skladu. Výhodou je rovněž to, že na některých těchto pozicích není nutná znalost českého jazyka, neboť obrázkové technologie pro vychystávání zboží jsou mezinárodní. Při probíhající imigrační vlně je tato možnost o to aktuálnější.

Převaha žen je jednoznačná ve skladu e‑shopu dm drogerie markt v Pohořelicích, který pro drogistickou firmu zajišťuje výhradně společnost Geis. Tam tvoří ženy až 90 procent všech zaměstnanců, některé jsou i z řad uprchlic z Ukrajiny.

Vzhledem k povaze zboží je důležitá preciznost a pečlivost práce a tu obvykle umí nabídnout právě ženy. Mají významné zastoupení i na logistickém projektu firmy Geis pro výrobce a distributora potravin AG Foods nebo u firmy obchodující s dětským zbožím babymarkt.de.

Jaroslava Šindelářová, HR manažerka
Jaroslava Šindelářová, HR manažerka
Foto: Geis CZ

V logistice ženy uplatňují svou kreativitu

Vedoucí projektu pro dm drogerie markt a AG Foods je také žena, Vladimíra Tučková. Jak sama říká: „Logistika mi dává obrovskou příležitost kreativně tvořit, vymýšlet, inovovat a rozvíjet. Mám ráda, že téměř každý den je jiný – svoji roli hraje celá řada proměnných. Základem ke zvládnutí všech výzev, včetně té covidové, je dobrá vzájemná spolupráce v týmu. A ten máme u nás skvělý.“

Logistický provider má ve svých řadách i řidičky. Přestože této profesi stále výrazně dominují muži, existuje i řada žen, které řídí velmi rády a ve svém zaměstnání jsou nadmíru spokojeny. Yveta Kolská, původním povoláním bytová designérka, před třemi lety pomáhala na dispečinku kamarádovi, který měl přepravní firmu. Obor jí učaroval, brzy si sama pořídila první tahač a začala jezdit za volantem velkého kamionu.

Muži jsou vůči ženám v logistice galantní

„Když jsem přijela jako řidič začátečník na pobočku Geis v Modleticích, kolegové se mě ujali a pomáhali mi s couváním k branám logistické haly, vzpomíná na své začátky Yveta Kolská. „A to je i jedna z věcí, která mě na této profesi těší. Jelikož ženy za volantem kamionu jsou stále spíše výjimkou, řidiči mužského pohlaví se nám ženám snaží se vším pomáhat. Práce v kolektivu Geis mě moc baví a ženám bych ji určitě doporučila.“ Sama říká, že tahač řídí raději než osobní auto – kabina je prostorná, ovládání přehledné, spousta věcí automatických, všude dobře vidíte. Podle jejích slov je kabina vozu jako pohodlný obývák.

Klienti vnímají ženy v logistice pozitivně

Na pozicích klientského servisu a dispečinku lze ženy ve společnosti Geis vidět často. Nezřídka se ukazuje, že se na tyto pozice právě ženy více hodí. Bývají trpělivější, empatičtější a často jsou obdařeny schopností vykonávat více úkolů najednou. Tyto vlastnosti jsou v přímém kontaktu s klienty a dalšími důležitými prvky celého řetězce velmi pozitivně vnímány.

Zástupkyně ženského pohlaví nejsou neobvyklé na administrativních pozicích. I u firmy Geis běžně pracují asistentky, fakturantky, účetní, obchodnice nebo marketingové specialistky na centrále v Ejpovicích u Plzně a všech dalších 24 pobočkách po celé České republice.

Yveta Kolská, řidička
Yveta Kolská, řidička
Foto: Geis CZ

Nechybí ani ženy „ajťačky“

Přepravce má ve svých řadách ženu na pozici v oblasti IT, kde také často dominují spíše muži. Jak se v pozici IT specialistky Geis cítí Bohuslava Vašková, která je v práci obklopena muži: „Přestože většina mých kolegů jsou muži, je to vždy o lidech, a ne o pohlaví. Mám velké štěstí na bezva spolupracovníky.“ Bohuslava je ve firmě již 20 let, přesto se nenudí. Práce v mužském oboru ji baví také proto, že musí čelit neustále novým výzvám a projektům, hledat souvislosti, orientovat se v odborné problematice a zároveň komunikovat se zákazníky a uživateli vyvíjených aplikací. I jiným ženám by takovou práci doporučila: „Určitě je zde příležitost využít svůj potenciál. Práce je pestrá, zajímavá, po odborné stránce zde funguje dobrý systém zaškolení. Oceňuji i komunikaci napříč firmou, která je pro mě, jako ženu, velmi důležitá. A navíc se neustále vylepšují a přibývají zaměstnanecké benefity, což je moc fajn.“

Ženy přicházejí i do vedení

I vedoucí pozice firma obsazuje ženami. Jednu z výhod zaměstnávání žen na manažerských postech vidí HR manažerka Jaroslava Šindelářová v tom, že v rámci rozhodovacích procesů dokážou právě ženy zajistit řešené situaci nebo problému širší perspektivu. Také jsou více zaměřeny na detail a obvykle pečlivější než muži. Vždy je však samozřejmě nutné individuálně posoudit vhodnost pozice pro daného kandidáta bez ohledu na pohlaví.

U firmy Geis vidí ženy často perspektivu a stabilitu. Jedním z důkazů je to, že po mateřské a rodičovské dovolené se rády vrací. Některé z nich jsou i po dobu rodičovských radostí alespoň částečně zapojeny do dění, aby byly neustále v obraze a jejich plný návrat do zaměstnání nebyl takovým šokem. Pokud to provoz umožňuje, Geis vychází maminkám vstříc například pružnou pracovní dobou nebo zkráceným pracovním úvazkem.

V Česku je Geis už 30 let

Skupina Geis, mezinárodní poskytovatel logistických služeb vznikla v Německu v roce 1945. Během následujících let se rozrostla v globální skupinu, která dnes zaměstnává přes 6400 pracovníků a v roce 2021 vygenerovala obrat 1,1974 miliardy eur.

Do skupiny patří společnosti v Německu, Švýcarsku, Lucembursku, Polsku, České republice a na Slovensku.

V České republice patří do skupiny Geis firmy Geis CZ, Geis CZ Air+Sea, Geis Solution CZ. a Spedition Feico. Na Slovensku je to Geis SK. Česko‑slovenská část skupiny zajišťuje komplexní logistické služby a zaměstnává více než 1300 pracovníků na 32 pobočkách. V loňském roce společnost Geis CZ oslavila 30 let na českém trhu.

Související