Koncem minulého roku dokončil řetězec Kaufland novou přístavbu distribučního centra v Olomouci, kde vyrostl sklad pro automatické zaskladňování palet, takzvaný Hochregal (HRL) s kapacitou 23 500 paletových míst. Nyní společnost také spustila provoz haly s integrovaným automatickým vyskladňovacím systémem AKL pro distribuci pomaluobrátkového sortimentu s kapacitou do 10 tisíc dodavatelských palet.

Kaufland si ve všech zemích zajišťuje logistickou službu vnitrofiremně a do trvalého vývoje logistických procesů neustále investuje. V České republice provozuje dvě distribuční centra – v Modleticích u Prahy a v Olomouci. Z geografického pohledu jde o ideální logistickou lokaci, která je schopna denně spolehlivě zásobovat všech 139 prodejen. Distribuční centra, v nichž aktuálně pracuje přes 900 zaměstnanců, se navíc, co se týče sortimentu, umí v případě potřeby z devadesáti procent zastoupit.

„Nová výstavba nám pomůže zvýšit absolutní skladovou kapacitu, přinese větší efektivitu vyskladnění a výrazně zlepší ergonomii pro zaměstnance,“ říká Juraj Bendík, vedoucí logistiky Kaufland ČR.

Vyskladňovací systém AKL pro distribuci pomaluobrátkového sortimentu s kapacitou do 10 tisíc dodavatelských palet.
Vyskladňovací systém AKL pro distribuci pomaluobrátkového sortimentu s kapacitou do 10 tisíc dodavatelských palet.
Foto: Kaufland Česká republika

Veškeré logistické procesy se Kaufland snaží stále zdokonalovat. Proto do modernizace obou skladů v poslední době investoval přibližně 2,7 miliardy korun, z toho téměř 1,7 miliardy Kč stálo rozšíření olomouckého centra.

Jak funguje integrovaný automatický vyskladňovací systémem AKL v DC Kaufland v Olomouci (ukázka)

„Z důvodu spolehlivé dostupnosti zboží pro naše zákazníky a garance kvality jsme vždy chtěli mít celý proces od samotného příjmu, skladování a následného vyskladnění na naše prodejny pod kontrolou. Neustále se chceme zlepšovat, a proto jsme do těchto procesů výrazně investovali,“ nastínil Juraj Bendík.

V distribučním centru v Olomouci Kaufland nedávno spustil provoz tzv. automatického skladu malých dílů (AKL) vhodnějšího pro skladování drobnějšího zboží, které nezaplní celé palety. Jde například o nonfood, drogerii, potraviny a další pomaluobrátkové zboží. Kromě zjednodušení práce a zvýšení ergonomie došlo díky němu k výraznému zefektivnění logistických procesů.

Související

Už před tímto technologickým skvostem v Olomouci vyrostla nová skladová hala s Hochregalem (HRL), tedy plně automatizovaným zakládacím systémem 20 metrů vysokým a 100 metrů hlubokým. Automatické zakladače v něm vozí palety se zbožím – například minerální vody, mléka a piva – dovnitř i ven, probíhá v něm tedy plně automatický pohyb sortimentu. Díky 23 500 paletám byla navýšena celková kapacita skladu v Olomouci přibližně o třetinu. 

Nová skladová hala s Hochregalem (HRL), tedy plně automatizovaným zakládacím systémem 20 metrů vysokým a 100 metrů hlubokým.
Nová skladová hala s Hochregalem (HRL), tedy plně automatizovaným zakládacím systémem 20 metrů vysokým a 100 metrů hlubokým.
Foto: Kaufland Česká republika

„Hochregal přinese lepší pracovní podmínky pro zaměstnance, práci ušetří hlavně řidičům vysokozdvižných vozíků. O práci ale rozhodně nepřijdou, protože těchto zaměstnanců je dlouhodobě nedostatek. Naopak. V konečném důsledku díky naší strategii zajistíme u nás v Olomouci práci více lidem,“ zdůraznil Bendík s tím, že provoz HRL skladu byl spuštěn v říjnu 2021.

Časosběrné video zachycující výstavbu přístavby distribučního centra Kauflandu v Olomouci

Letos v květnu Kaufland otevřel také nový sklad pro ovoce a zeleninu v Modleticích. Díky dvěma novým skladovým halám se ztrojnásobila kapacita pro skladování na 15 tisíc čtverečních metrů. Brzy by zde měla být instalována automatizace pro kompletaci zboží.