Automatizované manipulační prostředky či roboti dokážou nahrazovat práci lidí právě tam, kde hrozí největší nebezpečí úrazů. Vykonávají opakující se a monotónní činnosti, které u lidí vedou k ochabnutí pozornosti, bezpečně pracují ve výškách i v úzkých nepřehledných uličkách a nepociťují fyzickou ani psychickou únavu. Přesto nejsou samospasitelným řešením a firmy musí klást důraz i na všechna běžná bezpečnostní opatření.
Zavádění automatizovaných technologií jde ruku v ruce s analýzou a přehodnocením všech skladových procesů a bezpečnost je vždy na prvním místě. Technologie jako taková ale sama není zárukou bezpečnosti, je zapotřebí redefinice procesů a vyškolení skladového personálu.
„V našich evropských skladech Dachseru používáme například kolečkové řetězové přepravníky pro pohyb paletových vozíků, plně automatizované naskladňovací a vyskladňovací systémy či techniku pro automatickou nakládku kamionu a další,“ říká Jan Polter, obchodní ředitel Dachser Czech Republic. „Bezpečnostní požadavky související s jejich provozem se velmi liší a procesy jsou nastavovány současně s doporučeními výrobce technologie a našimi bezpečnostními poradci.“
Méně lidí, méně úrazů
„Roboti nebo automatizace jako taková přebírají manuální a opakující se činnosti nebo takové úkony, které mohou pro zaměstnance představovat bezpečnostní riziko,“ vysvětluje Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR. „V podstatě jde o to nevystavovat pracovníky skladu zbytečnému riziku. Pokud jde o ochranu zboží a skladu před technickým selháním strojů, je samozřejmě nezbytné uvažovat o vhodných kontrolních systémech, které dopady takové chyby významně omezí, nebo dokonce zcela eliminují.“
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později