Efektivní fungování skladu nezaručí jen jeho dostatečné vybavení. Stejně tak je důležité správně nastavit a uplatňovat základní pravidla pro skladování zboží.

Jedná se o komplexní proces příjmu, skladování a přípravy zboží k přepravě nebo odeslání. Pouze efektivní fungování tohoto procesu umožňuje získat uspokojivý efekt a zisk z provedeného obchodu.

„Optimalizací skladování zboží je možné ušetřit čas potřebný pro vyskladňování i s ním spojené finanční náklady a zlepšit tak výkonnost společnosti,“ říká Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti Raja.

Skladování se skládá ze čtyř fází, tedy příjmu zboží, jeho skladování, vychystání a samotného výdeje. Každé zboží má jiné požadavky na zacházení během každé z fází a volba vhodné metody podle typu zboží může zefektivnit všechny čtyři fáze.

Je třeba najít vhodnou metodu

„Efektivní skladování má dokonce klíčový význam z důvodu nutnosti udržet si konkurenceschopnost na trhu a z důvodu nutnosti snižovat náklady na provoz skladu,“ upozorňuje Gabriela Fabianová.

Efektivní skladování
Ilustrace: Raja

Metoda ABC je základním principem pro rozmístění různých druhů zboží v regálech a v celém skladu. Bere v úvahu rychlost obratu daného zboží – čím vyšší je míra obrátkovosti (čím častěji se produkt prodává), tím snazší a rychlejší by měl být přístup k tomuto zboží ve skladu.

Pomůže rozdělení na tři kategorie produktů

Produkty je pak možné rozdělit do tří kategorií podle toho, jak často se daný produkt prodává. Kategorii A tvoří oblíbené produkty, které musí být nejpřístupnější pro rychlé vychystání – ideálně do středu regálu. Produkty kategorie B jsou vyskladňovány méně často, ty je vhodné umístit na spodní příčky. Do kategorie C spadají nejméně oblíbené produkty, proto je vhodné umisťovat je na hůře přístupná místa, tedy na nejvyšší příčky regálů.

Efektivní skladování
Ilustrace: Raja

Podle metody ABC je možné organizovat i celý sklad – produkty typu A se nachází v blízkosti místa vychystání, za nimi se nachází produkty typu B a na konci skladu (nejvíce vzdálené od místa vychystání) jsou pak produkty typu C.

Řízení toku materiálů

Nejznámějšími principy řízení toku materiálů jsou metody FIFO a LIFO. Metoda FIFO (First In First Out) jednoduše říká, že zboží, které je první naskladněno, by mělo být první vyskladněno. Tento přístup je využíván například ve skladech s potravinami a zbožím, které se časem kazí.

Opakem je metoda LIFO (Last In First Out), zde jsou produkty, které byly naskladněny jako poslední, jako první vyskladněny. Nevýhoda této metody spočívá především v tom, že staré zboží stále stárne. Proto se využívá u zboží, u kterého to není problém. Bývá využívána pro sklady s materiály, jako je například písek a podobně.

Související