Cíleně se na efektivitu zaměřujeme

Efektivita je základem pro konkurenceschopnost. Už dávno totiž nestačí dělat práci kvalitně, ale je potřeba stále inovovat a jednotlivé činnosti vyhodnocovat. Na trh průběžně přicházejí nové technologie a také se stále zdokonaluje umělá inteligence, která do logistiky přináší další dimenzi. Efektivitu samozřejmě zvyšuje i automatizace.

U jednoho z našich zákazníků jsme například spustili projekt digitálního dvojčete, který je součástí celé operativy řízení skladu. Digitální dvojče bylo implementováno na sklad hotové výroby a na sklad přímého materiálu. Přináší online odraz reálného dění ve skladu, díky čemuž může management pružně reagovat. Vedoucí skladu má online přehled o tom, jestli se už na zadaných úkolech začalo pracovat a kdo je vykonává. Vidí stav zadaných úkolů. Zpětně je vyhodnocována efektivita celého skladového provozu. Navíc: díky datům ze systému je realizováno i hodnocení zaměstnanců. Systém je uživatelsky velmi jednoduchý a otevřený.

Vše lze v digitálním dvojčeti vyhodnocovat také zpětně. Management tedy jasně vidí, kde jsou ve skladových provozech rezervy. Jejich zjištěním může nastavit vše tak, aby byla efektivita na výrazně vyšší úrovni. Efektivita je důležitá nejen pro naši společnost PST CLC Mitsui‑Soko, ale také pro naše zákazníky. Například spolupráce v rámci outsourcingu skladování vyhodnocujeme na základě jasně stanovených KPI ukazatelů, kdy sledujeme a detailně hodnotíme nastavené činnosti a procesy.

Související

Abychom byli efektivní, cíleně se na efektivitu zaměřujeme. To je totiž jediná cesta, jak cíle v podobě vyšší efektivity dosáhnout. Efektivitu je potřeba zvyšovat ve všech činnostech firmy. V září jsme například u jednoho ze zákazníků testovali vozidlo Renault Trucks D E‑Tech, které bylo nasazeno v rámci transportu materiálu mezi výrobními a skladovými halami. Zjišťovali jsme možnosti elektromobility v interním provozu. Když jsme vyhodnocovali provoz z hlediska spotřeby energie v porovnání se spotřebou v dieselových vozech, které používáme, vyšlo nám, že i při současných cenách energie by byl provoz elektrického vozidla o 77 procent levnější. Nutno ovšem říct, že pořizovací cena takového vozu je výrazně vyšší.

V PST CLC Mitsui‑Soko jsme také hledali možnosti zvýšení efektivity v rámci samotného fungování firmy. Efektivitu v rámci administrativy jsme zvýšili například zavedením elektronického systému schvalování faktur.

Související