Accolade Industrial Fund získal od banky Helaba úvěr ve výši 129 milionů euro (přibližně 3,1 miliardy korun) na refinancování pěti prémiových průmyslových parků v Polsku. Fond tímto krokem zvýší ziskovost a profitabilitu. Refinancování se bude týkat parků Gorzów Wielkopolski, Szczecin West, Szczecin Kniewska, Częstochowa a Kielce.

„Jde o druhé velké refinancování našeho polského portfolia. Doba a trh se z různých důvodů zásadně změnily, což představovalo pro mnoho aktérů velkou výzvu. Strategie fondu Accolade se však ukázala jako správná a my pokračujeme v budování dlouhodobých vztahů s předními evropskými bankami. Důvěra ze strany našeho nového partnera – banky Helaba – je pro nás potvrzením správného směřování. Jsme velmi rádi, že se nám tento projekt povedlo dovést ke zdárnému konci,“ řekl Tomáš Procházka, finanční ředitel Accolade.

Accolade Industrial Fund  a banka Helaba Landesbank Hessen-Thüringen Girozentrale se dohodly na refinancování pěti parků v polských městech Gorzow Wielkopolski, Štětín, Čenstochová a Kielce. Nové financování v celkové hodnotě 129 milionů euro na dobu pěti let je první transakcí mezi oběma subjekty. Pro fond znamená refinancování snížení nákladů spojených s financováním, snížení administrativní zátěže a zlepšení profilu splatnosti dluhu, což povede ke zvýšení ziskovosti portfolia v dalších letech.

Související

Vzhledem k celkové makroekonomické situaci v Evropě a prostředí rostoucích úrokových sazeb, mají banky tendenci být velmi vybíravé. „Se společností Helaba spolupracujeme poprvé a těší nás, že nám od počátku důvěřovala a poskytla významnou částku na refinancování. Za tuto důvěru vděčíme našemu zkušenému týmu, který se stará o diverzifikované portfolio nemovitostí a o naše nájemce. Nový úvěr zlepšuje strukturu financování polského portfolia a umožňuje nám zaměřit se na další růst. Ve spolupráci pak pokračujeme i se všemi ostatními významnými bankami působícími v Polsku,“ uvedl Jakub Leszczynski, General Counsel Accolade v Polsku.

Díky této transakci se banka Helaba stala jednou ze dvou největších financujících bank pro Accolade Industrial Fund v Polsku. „Accolade je jedním z hlavních hráčů v logistickém sektoru ve střední a východní Evropě, přičemž rozšiřuje své působení i do západní Evropy. Během procesu financování se Accolade osvědčila jako spolehlivý a profesionální partner. Díky obětavé spolupráci obou týmů, kdy na naší straně figuroval tým pro střední a východní Evropu vedený Georgem Blaschkem, byl celý kontrakt uzavřen v krátké době. Doufáme, že v započatém vztahu budeme pokračovat i v budoucnu a Accolade pomůžeme při další expanzi,“ řekl Martin Erbe, vedoucí oddělení financování nemovitostí pro střední a východní Evropu, Benelux a mezinárodní klientelu v Německu společnosti Helaba.

Accolade Industrial Fund založila roku 2014 skupina Accolade, která v současné době vlastní 25 moderních průmyslových parků ve všech částech Polska, včetně strategických lokalit, jako je v současnosti refinancovaný Štětín nebo Gorzow Wielkopolski. Kvalitu tohoto portfolia podtrhuje geografická diverzifikace a také optimální kombinace oborů podnikání nájemců: třetina portfolia skupiny je z odvětví e-commerce, další třetinu tvoří logistika a skladování a poslední třetinu tvoří lehká výroba pro strojírenství, automobilový průmysl a další firmy působící ve zpracovatelském průmyslu. Accolade je také jedním z lídrů v oblastech ESG a maximálně podporuje místní udržitelný rozvoj.

Související