Logistická společnost DB Schenker má novou čtyřnohou zaměstnankyni. Sedmiletá ohařka Edda pomáhá na mezinárodním letišti ve Frankfurtu nad Mohanem detekovat výbušniny v zásilkách (EDD). Je jedním ze psích pomocníků, kteří pod vedením Svena Wendlinga plní na letišti důležitý úkol. 

Edda a její čtyřnozí kolegové dokáží trhaviny odhalit během několika vteřin. Psí čich je unikátní, tudíž efektivně určí, zdali se v balíku podobná hrozba nachází. Jakmile čichací pes začne pracovat, zastaví se všechny vysokozdvižné vozíky. Čichání je velmi vyčerpávající, proto psi nesmí pracovat déle než 30 minut v kuse. Pokud je potřeba zkontrolovat více balíků, psovod přivede dalšího cvičeného psa, který v práci pokračuje.

V nákladním prostoru letiště ve Frankfurtu nad Mohanem je sice umístěný rentgenový přístroj, který zásilky kontroluje, ale jeho činnost je omezená. Rentgenové paprsky se nedostanou přes silnou ocel nebo jiné hutné matriály, ze kterých jsou například motory. Takový náklad musí prověřit sami pracovníci letiště pomocí detektorů výbušnin, což zpravidla zabere hodně času a je to velmi nákladné.

Související

„Než psa pustíme k nákladu, musíme ověřit, jestli neobsahuje něco, co by jej ohrozilo nebo mu při práci vadilo. Potom s psovodem přijdou k otevřenému nákladu, který společně prohlédnou. Během pár minut zkontrolují několik zásilek. Psí čich je natolik dobrý, že dokáže rozeznat až několik druhů výbušnin, od těch konvenčních, přes laboratorní až po ty vojenské,“ vysvětluje proces Sven Wendling ze společnosti DB Schenker. 

Letištní uzel ve Frankfurtu je největším centrem letecké nákladní přepravy DB Schenker na světě. Denně zde odbaví přibližně 100 tun nákladu. Během 24 hodin sem dorazí 250 až 300 nákladních vozidel. Pro začátek bude Sven se svými psy pracovat dvakrát denně, pět dní v týdnu. Pokud bude po této službě větší poptávka, prodlouží se Eddě i jejím čtyřnohým kolegům pracovní doba.

Související