Letoun Phenom 300MED získal certifikát STC (Supplemental Type Certificate) od Federálního úřadu pro letectví v USA (FAA) a Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA). Phenom 300MED je unikátní řešení pro lékařské účely určené pro letadla řady Phenom 300, která jsou již deset let po sobě nejprodávanějším lehkým proudovým letadlem na světě. Certifikace STC proběhla v servisním středisku společnosti Embraer ve Fort Lauderdale na Floridě. S letounem bude létat provozovatel charterových letů, společnost Grandview Aviation.

„Je nám potěšením oznámit certifikaci letounu Phenom 300MED od agentur FAA a EASA,“ uvedla Marsha Woelberová, viceprezidentka divize Worldwide Executive Jets Customer Support & Aftermarket Sales společnosti Embraer. „Řešení Medevac pro lékařské účely těží z vlastností top produktu na trhu, jímž řada letounů Phenom 300 je, a kombinuje tyto jedinečné schopnosti s komplexním lékařským řešením.“

Související

Specifikaci zdravotnického interiéru letounu Phenom 300MED připravila společnost Embraer, vyvinut a certifikován byl poskytovatelem inženýrských služeb, společností Umlaut, která je součástí Accenture a využívá vybavení od firmy Aerolite. Speciálně pro letoun Phenom 300MED vyvinula společnost Aerolite jednotku intenzivní péče (ICU). V souladu s požadavky na certifikaci provedla společnost Umlaut test evakuace s cílem potvrdit, že díky vybavení lze evakuovat dva plně invalidní pacienty.

Instalaci řešení Medevac, které je k dispozici pro nová i aktuálně provozovaná letadla, provádí výhradně divize Embraer Services & Support, což zaručuje nejvyšší kvalitu, spolehlivost a servisní zkušenosti přímo od výrobce.

Letadlo Phenom 300MED disponuje nejlepším přetlakováním kabiny ve své třídě, nízkými provozními náklady, vysokou flexibilitou při plnění úkolů, nejmodernější avionikou a skvělými parametry v oblasti rychlosti i doletu. Díky přetlakování v kabině mají cestující i posádka v letové hladině 6600 stop více kyslíku. Prostředí je v průběhu letu ze zdravotního hlediska lepší, což je zásadní pro zdravotnický personál i péči o pacienty.

Společnosti Embraer a Umlaut vyvinuly pro letoun Phenom 300MED komplexní sadu alternativních konfigurací. Jednotlivé varianty zahrnují jedny nebo dvoje nosítka, možnost přepravy inkubátoru i dalšího zdravotnického vybavení. Letadlo je vybaveno čalouněním a povrchovou úpravou srovnatelnou s nemocniční.

Letoun Phenom 300MED je specializované řešení Medevac, které vzniklo ve spolupráci s předními společnostmi v oboru. Je navrženo tak, aby se dalo rychle a snadno konfigurovat podle různých potřeb poskytovatelů zdravotní péče i pacientů. Samotný letoun je navržen velmi flexibilně, takže jej během pouhých pěti hodin lze proměnit z byznys-jet pro přepravu vedoucích pracovníků firem na letadlo typu Medevac pro medicínské či humanitární účely.

Letoun má integrováno zdravotnické vybavení od společnosti Aerolite, která je lídrem v oblasti návrhu, konstrukce, výroby a instalace interiérů pro lékařské letectví. Společnost dodala více než 500 interiérů Medevac a nabízí tak ideální kombinace různého vybavení pro konkrétní mise.

Související