Loňský rok byl v mnoha směrech turbulentní pro celé hospodářství, což se samozřejmě promítlo i do logistiky a průmyslové výstavby. Silný makroekonomický faktor ovlivňující celý trh představovala rapidně rostoucí inflace, která postihla Česko ze států EU skoro nejvíce. Důležitým faktorem se pro minulý rok stal i začátek konfliktu na Ukrajině, a to hned v několika rovinách. Válka se stala katalyzátorem energetické krize, která již byla nějakou dobu na spadnutí, a tato krize nyní tvrdě dopadá a ještě bude dopadat na většinu společností v kombinaci se stále nefungujícími dodavatelskými řetězci.
Trh zasáhlo zvýšení cen energií
A co trh logistických a průmyslových nemovitostí ovlivňovalo? „Například pro naše klienty se ukázal jako klíčový faktor růst cen energií, který je přinutil přijímat nová opatření. Razantně se tak zvýšila poptávka po instalaci fotovoltaických panelů či po alternativních řešeních v rámci vytápění budov včetně využití například tepelných čerpadel,“ říká Pavel Sovička, managing director, Panattoni. „Tato opatření klientům přinesou nejenom úspory za provoz, ale také jim pomohou s naplňováním jejich ESG cílů.“
„I přesto, že jsme uzavřeli rekordní množství nových nájemních smluv, tak se nám nedaří zcela uspokojit poptávku klientů,“ podotýká Pavel Sovička. „Proto se tak daří i spekulativní výstavbě logistických hal, kdy se nezřídka stane, že hala dosáhne plné obsazenosti ještě před jejím dokončením, či dokonce před zahájením samotné výstavby.“
Inflace se do nájemních smluv formou takzvané indexace promítá až nyní. A jde mnohdy o dvojciferný procentuální nárůst, k němuž je třeba připočíst také servisní poplatky a samozřejmě ceny energií.
Obor se přeskupil
„Uplynulý rok tak předznamenal období proměny celého segmentu, s řadou kontradikcí – přetrvávající rekordní neobsazenost versus stagnace, a místy dokonce pokles nejvyššího dosahovaného nájemného, pokles pronájmů a růst úrokových sazeb a prodražování úvěrů versus rekordní výstavba, rostoucí náklady a servisní poplatky versus výpadek dodavatelských řetězců a pokles aktivity řady nájemců z oblasti e‑commerce,“ vypočítává Matěj Indra, vedoucí oddělení průmyslových a logistických pronájmů 108 Agency. „Možná ale přesnější pojem než ,proměna‘ charakterizuje proces započatý v loňském roce slovo ,přeskupení‘. Protože část uvolněných prostor právě po jmenovaných provozovatelích e‑shopů nebo i subjektů spojených s automotive průmyslem převzaly firmy z jiných oblastí zažívajících konjunkturu.“
Obnovitelné zdroje energie se totiž podepisují na celém industriálním segmentu, kde vzrůstá tlak na certifikaci budov a snižování jejich energetické náročnosti. K nejviditelnějším inovacím budou po schválení novely energetického zákona patřit četné instalace fotovoltaických elektráren na střechách nebo v okolí skladových i výrobních nemovitostí. Stále častější jsou rovněž tepelná čerpadla.
Rostl důraz na udržitelnost
„Z pohledu našeho oboru měly velký vliv měnící se ceny energií a stavebních materiálů, ale také třeba fakt, že řada firem přikročila k nearshoringu,“ upozorňuje David Chládek, generální ředitel CTP pro Českou republiku. „Z toho pozitivního pohledu pokračoval důraz na udržitelnost ve všech aspektech developmentu. Náš obor je nicméně velice konkurenční, proto musíme být flexibilní a všem těmto událostem a změnám se umět přizpůsobovat a zohledňovat je v naší byznys strategii. Mohu podotknout, že v loňském roce se nám to dařilo velmi dobře.“
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později