Ve spolupráci se svým dlouhodobým partnerem, společností Cepap La Couronne, Raja v představuje bezplastovou alternativu ke dvěma nejběžnějším typům obalů používaných v e-commerce: bublinkovým obálkám, které umožňují bezpečné zasílání zboží poštou, a plastovým bublinkovým sáčkům, které chrání výrobky uvnitř balíčků. Společnost Raja o nových papírových obálkách podrobně píše v aktuální tiskové zprávě.

Nové papírové obálky jsou vhodné pro zasílání všech typů výrobků ve všech odvětvích: elektronickém obchodu, průmyslu, kulturním zboží (jako jsou knihy) a podobně. Jejich funkčnost ovšem Raja a Cepap La Couronne otestovaly na zásilkách s velmi křehkým zbožím, jako jsou vánoční ozdoby, paletky s líčidly nebo lihoviny.

 „Všechny testovací zásilky dorazily v neporušeném stavu a dobře chráněny svým obalem,“ říká Gabriela Fabianová, generální ředitelka společnosti Raja.

Související

Obálky jsou vyrobeny z čistě hnědého kraftového papíru o gramáži 100 a 120 g/m2 s certifikací PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Pevnost 918 kilopascalů z něj činí jeden z nejpevnějších kraftových papírů na trhu.

Francouzský design a výroba

Na návrhu se podílela Raja ve spolupráci s Cepap La Couronne, předním francouzským výrobcem obálek a sáčků. Díky této spolupráci vznikla zcela bezplastová alternativa ke dvěma nejběžnějším typům obalů používaných v e-commerce: bublinkovým obálkám, které umožňují bezpečné zasílání zboží poštou, a plastovým bublinkovým sáčkům, které chrání výrobky uvnitř balíčků.

Reliéfní papírová obálka se samolepicím uzávěrem
Reliéfní papírová obálka se samolepicím uzávěrem
Foto: Raja

Samotnou výrobu přímo ve Francii zajišťuje společnost Cepap La Couronne, která začala navrhovat lehké obaly v reakci na úbytek tradičního trhu, kdy v letech 2010 až 2021 klesla evropská produkce obálek z 90 na 40 miliard. Společnost Cepap La Couronne investovala 1,5 milionu eur do nového, 38 metrů dlouhého a čtyři metry širokého stroje na výrobu bublinkové fólie a reliéfních papírových obálek, který si nechala svým jménem patentovat.

Výroba byla zahájena v lednu 2022. „Po dvanácti měsících studia, výzkumu a vývoje zahajujeme výrobu první řady papírových bublinkových obálek v Evropě. Nová výrobní linka nám umožní urychlit naši diverzifikaci v oblasti obalů," uvedl Nicolas Baudart, generální ředitel společnosti Cepap La Couronne.

Cíl: minimálně 10 procent trhu

Podle studie, kterou v roce 2021 provedly společnosti Citeo, FEVAD, Ipsos a Hact, očekává 92 procent zákazníků nakupujících online alternativy k plastovým obalům v e-shopech, pokud nabízejí stejnou úroveň ochrany produktu.

Reliéfní papírová obálka se samolepicím uzávěrem
Reliéfní papírová obálka se samolepicím uzávěrem
Foto: Raja

Společnost Raja ve fázi návrhu oslovila několik potenciálních zákazníků. Ochrana poskytovaná obalem je pro ně nezbytnou podmínkou. Kromě toho hledají obaly, které jsou lehké a tím pádem přináší nižší náklady na poštovné, zároveň dimenzované tak, aby snižovaly náklady na přepravu, a především snadno recyklovatelné. Raja odhaduje, že její dvě nová obalová řešení by mohla rychle získat minimálně 10 procent trhu srovnatelných stávajících řešení.

„La Couronne přináší svou kreativitu a Raja své distribuční kapacity v Evropě. Společně přinášíme našim zákazníkům dvě nová obalová řešení, která jsou ochranná, snadno použitelná, posilují značku a jsou šetrnější k životnímu prostředí. Spoluprací s francouzskými a evropskými výrobci, jako je La Couronne, navíc podporujeme průmysl a zaměstnanost, a zároveň omezujeme dopravu a dopad na životní prostředí. Je to CSR v praxi,“ říká Ulrick Parfum, ředitel nákupu a produktového marketingu skupiny Raja.

 

Reliéfní papírová obálka se samolepicím uzávěrem
Reliéfní papírová obálka se samolepicím uzávěrem
Foto: Raja

Společnost Raja bude oba nové výrobky nabízet za cenu, která je přibližně o 10 procent vyšší než cena jejich ekvivalentů. „Mírná přirážka neodráží plnou hodnotu inovace, protože chceme demokratizovat používání těchto řešení,“ upozorňuje Franck Chenet, marketingový ředitel skupiny Raja.

Související