Podniky využívající udržitelné postupy posilují svůj status společensky odpovědných firem a mohou tak zlepšovat svou pozici na trhu. Otevírá se jim rovněž snadnější přístup k různým dotacím.
Ovšem i technologický rozvoj spojený se zaváděním udržitelných postupů může z dlouhodobého hlediska vést k úsporám nákladů. Snižováním spotřeby nákladních vozidel klesají logistickým firmám náklady na palivo.
Myslete na vlečky!
Ekologické snahy se ale netýkají pouze ekologických paliv. Projevují se prakticky v celém oboru logistiky a dopravy.
„Ve smyslu současné interpretace této problematiky je možno udržitelnost vidět v řadě oblastí logistiky,“ říká Radek Novák, vedoucí katedry logistiky Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. „Například v energetické soběstačnosti skladů, hubů či logistických center zajištěné třeba pomocí střešních solárních panelů, respektive místních solárních minielektráren a podobně.“
A Radek Novák upozorňuje na důležitý krok, který by mohl významně posílit udržitelnost skladů: „Možný pokrok v udržitelnosti je ale i v jejich zavlečkování, které by reálně umožnilo využívání dnes rádoby prosazované železniční dopravy. Vlečky se ale dnes velmi často ruší, a ne zavádějí.“
Logistické firmy se tak nejčastěji soustřeďují na zkoušení či pozvolné zavádění alternativních pohonů v dopravě. Hledají možnosti, jak vybavit sklady fotovoltaickými panely a nahradit v nich manipulační techniku na ropná paliva elektřinou poháněnými stroji s bateriemi.
Optimalizace a plánování
Nejlevnější – a také nejekologičtější – energie je ovšem ta ušetřená. Lepší organizace logistiky dokáže ušetřit energii v dopravě i ve skladech. A tudy asi vede nejefektivnější cesta ke zvýšení udržitelnosti.
„Na principech udržitelného rozvoje je založena celá filozofie podnikání naší společnosti Dachser a dotýká se všech oblastí,“ vysvětluje Jan Polter, obchodní ředitel Dachser Czech Republic. „Konkrétně v logistice se věnujeme testování alternativních pohonů a tam, kde to dává smysl, ty osvědčené implementujeme.“
V oblasti skladování se v Dachseru soustřeďují na úsporu energií, a to už při samotném navrhování vlastních budov, které zahrnují úsporné a nízkoenergetické prvky a technologie i používání manipulační techniky s li‑iontovými bateriemi.
„Momentálně však hlavní reálné přínosy shledáváme především v optimalizaci a plánování přeprav. Optimálně naložené vozidlo, které nepřeváží,vzduch‘ na dobře natrasované lince, s řidičem, který jede s ohledem na úspornou jízdu, je výsledkem plánování mnoha lidí na mnoha pozicích a zanechává prokazatelně výrazně menší uhlíkovou stopu,“ říká Jan Polter.
Společenská odpovědnost
Široký záběr udržitelnosti zdůrazňuje také Kristýna Copková, marketingová manažerka logistické firmy Geis: „Udržitelnost u nás chápeme nejen jako ochranu životního prostředí, ale soustředíme se i na její další pilíře, jako například oblast společenské odpovědnosti. V oblasti ekologie se nám díky instalovanému systému energetického managementu daří sledovat a řídit spotřebu energií na našich pobočkách. Testujeme alternativní pohony vozů, postupně pracujeme na projektech fotovoltaiky na střechách našich budov, využíváme vodu z retenčních nádrží, vysazujeme stromy jako kompenzaci negativního vlivu na životní prostředí… Veškeré tyto činnosti zastřešuje program MissionZero, jehož cílem je dosažení klimatické neutrality celé skupiny Geis do roku 2040.“
Důležitá je pro Geis ale i oblast sociální a ekonomická. Společnost dlouhodobě podporuje řadu neziskových a humanitárních organizací – například ADRA nebo Avon Pochod za zdravá prsa – či spolupracuje se školami tak, aby studentům co nejlépe přiblížila praxi.
Základní hodnoty společnosti
„Udržitelnost je jednou ze čtyř základních hodnot naší společnosti,“ říká Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu, Gebrüder Weiss ČR. „Proto se její principy snažíme naplňovat ve všech směrech – ať už jde o testování alternativních pohonů, instalaci fotovoltaických článků na střechy našich center, třídění odpadu a sběr použitých baterií či optimalizaci tras i počtu rozvozových vozidel na silnicích, s čímž nám pomáhají moderní technologie. V souladu s naším závazkem stát se do roku 2030 uhlíkově neutrální neustále hledáme nová řešení, která nám pomohou snížit dopad naší činnosti na životní prostředí.“
Efektivní je ekologické
S udržitelností souvisí efektivita logistického provozu. „Ve společnosti PST CLC Mitsui‑Soko klademe důraz na efektivitu logistických procesů a s tím souvisejí inovace,“ upozorňuje Petr Kotora, ředitel logistiky. „Důraz na inovace je jasný trend. Díky inovacím můžeme zvyšovat efektivitu provozů, zlepšovat jejich ekonomiku. Aktuálně se zaměřujeme na snížení spotřeby energie, konkrétně na zefektivnění provozu osvětlení.“
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později