Tradiční švédský vývojář a výrobce širokého spektra udržitelných obalových řešení Nefab působí v současnosti v 35 zemích světa a zaměstnává 4500 lidí. V České republice provozuje pobočky v Brně a Pardubicích, výrobu a externí sklad má též v Žebráku u Berouna.
Kromě jiných aktivit ve střední Evropě zakoupila společnost Nefab před třemi lety 100 procent akcií společnosti Szkaliczki se sídlem v maďarském městě Orosháza. Převzala tak mimo jiné vývoj a produkci vakuově tvarovaných proložek (trayů) ve velkém měřítku. Firma Szkaliczki měla již v době fúze za sebou 25letou historii, zaměstnávala 15 designérů, výroba trayů běžela na dvacítce strojů a disponovala vlastním zázemím na zhotovování specializovaných hliníkových nástrojů. Od té doby prochází zdejší provoz dalším rozvojem.
Automatizace vyžaduje přesnost
Traye vyrobené ve společnosti jsou tvarované s filigránskou přesností 0,3 mm. Pro každý produkt vytvářejí specialisté společnosti Nefab unikátní design, a to za pomoci nejmodernějších technologií včetně 3D modelů robotických ramen a vlastního produktu. „Musí ,sedět‘ každý detail, není možné, aby nějaká chybka zastavila proces na celé lince. I proto je vývoj obalu vždy náročný,“ říká Jiří Tesař ze společnosti Nefab Packaging Czech.
Tray musí daný produkt (často skládaný z více komponent i různorodých materiálů) stoprocentně chránit během skladování i transportu. Zároveň musí být kompatibilní s výstupem produkční linky na straně dodavatele daného produktu i se vstupem na výrobní linku například automobilky, která danou komponentu (například světla, elektroniku, lithium‑iontové baterie) odebírá. Vstupy a výstupy na linky přitom zajišťují právě zmiňovaná robotická ramena, precizní vyhotovení obalu je tedy nezbytnou podmínkou jeho využití v automatizovaných manipulačních i výrobních procesech.
Cílem je cirkulární ekonomika
Vakuově tvarované proložky určené pro vícemateriálová balení jsou samostohovatelné, omyvatelné a jejich životnost pokrývá celou délku trvání projektu, pro který jsou určeny, tedy v řádech let. Pokud ovšem zákazník poptává jednocestný obal například pro transport do Severní Ameriky, Nefab mu vyhoví a tray vyrobí z tenkého materiálu.
Musí ,sedět‘ každý detail, není možné, aby nějaká chybka zastavila proces na celé lince. I proto je vývoj obalu vždy náročný.
Jiří Tesař
Nefab Packaging Czech
Základem pro produkci proložek je sice plast, ovšem Nefab do něj také přidává tzv. regranulát, eventuelně jej z regranulátu vyrobí celý. Se svými zákazníky je švédský výrobce v kontaktu a traye, jejichž životnost skončila, od nich odkupuje. Po rozdrcení a dalším zpracování tento materiál opět zařazuje do výroby. „Naším cílem je cirkulární ekonomika a tímto způsobem zákazníkům redukujeme uhlíkovou stopu,“ říká Jiří Tesař. Při přidání uhlíku se obal stává odolným vůči elektrostatickému náboji, a je tak vhodný pro přepravu elektronických komponent (při nedávné návštěvě v Continentalu Automotive měla redakce Logistiky například možnost vidět, jak jsou součástky v nich zabalené automaticky zaskladňovány a vyskladňovány do a z regálového systému Kardex).
Nefab zdokonaluje svá řešení pro automotive
Nefab nedávno uvedl do provozu nový poloautomatický stroj, který dokáže vyrábět proložky o tloušťce až 14 mm a o rozměrech 2450 a 1450 mm. Takové traye jsou vhodné například pro komponenty do elektroaut, Nefab používá pro tento segment označení LiB (podle li‑ionových baterií) a E‑mobility.
Optimalizace na míru
Experti společnosti Nefab ale nabízí i další, unikátní služby optimalizace transportních a obalových řešení. Právě vyvíjí tray pro jednoho ze svých zákazníků, a než bude návrh hotový, nabídl mu dočasné řešení. Klient počítal s tím, že do kartonové krabice umístí osm produktů (a celkem 1920 do kamionu). Nefab mu nabídl vylepšení v podobě pěnové proložky, která kapacitu boxu navýšila na 13 produktů, a do kamionu se jich tak nyní vejde celkem 3120.
Podobně třeba pro společnost Valeo v Žebráku vyrábějící chlazení pro baterie upravili experti Nefabu transportní obalové řešení tak, že do 40stopého námořního kontejneru se nyní vejde 950 produktů místo původních 800. Valeo tak ročně ušetří náklady za cestu 13 těchto kontejnerů mezi Evropou a Severní Amerikou.
Vlastníky skupiny Nefab Group jsou rodina Nordgren/Pihl a investiční skupina FAM AB. Společnost s rodinnými kořeny se na trhu prosadila nejprve vratnými překližkovými krabičkami na rozvážený chléb a posléze překližkovými bednami z relativně slabé překližky, jejichž stěny byly pospojované vlisovaným kováním. Když konkurence toto řešení okopírovala, vzala to jako výzvu a zaměřila se na vývoj kompletních obalových řešení.