Počátky vytváření umělé inteligence sahají několik desítek let do minulosti, ovšem až výrazný rozvoj výpočetních technologií umožnil její nástup do praktického nasazení. V současnosti si systémy umělé inteligence již poradí s řadou úkolů, které se dříve pokládaly za příliš náročné pro stroje.

Umělá inteligence předčila lidi ve složitých hrách, jako jsou šachy či go, a dosahuje vysoké přesnosti například při rozpoznávání fotografií. Bývá proto označována za nastupující hnací sílu pokročilých inovací v průmyslu i v dalších oblastech. Sama má mít potenciál pro vznik nových průmyslových odvětví a vést k vývoji lepších produktů a služeb.

Velké pole působnosti ve skladech

Jak se může uplatnit umělá inteligence v oblasti skladování a manipulační techniky? Ve skladech se pro ni otevírá řada oblastí a v některých z nich již ve formě různých aplikací působí. Lze ji využít například k optimalizaci úrovní zásob pomocí analýzy historických dat zachycujících změny poptávky a působení vnějších faktorů. Algoritmy umělé inteligence mohou předvídat poptávku či identifikovat pomalu se pohybující nebo zastaralé položky. To vše snižuje náklady.

Související

Velké pole působnosti se pro umělou inteligenci otevírá v oblasti automatizované manipulace se zbožím. Systémy vybavené umělou inteligencí zvládnou opakující se skladové úkoly, jako je vychystávání a balení, které jsou náročné na lidskou práci. Roboti vybavení umělou inteligencí mohou pomocí počítačového vidění identifikovat a lokalizovat položky, pohybovat se samostatně ve skladu a spolupracovat s lidskými pracovníky. Algoritmy umělé inteligence přitom optimalizují trasy při vychystávání se zohledněním faktorů, jako je velikost položky či její hmotnost.

Umělá inteligence už v praktickém nasazení

„Umělou inteligenci již využíváme v našich řešeních,“ říká Marie‑Christine Modlerová, senior projekt manager digital ve společnosti Dematic. „Jedním z příkladů je AGV Insights, který analyzuje chování vozidel AGV při jízdě pomocí AI a optimalizuje provoz tam, kde často dochází k úzkým místům.“

Ale pro využití umělé inteligence vidí Marie‑Christine Modlerová příležitosti třeba také v oblasti automatizované podpory zaměstnanců i v řadě dalších oblastí. Rovněž upozorňuje na zajímavé řešení: „Jedním z našich nedávných vývojových projektů je řešení, které analyzuje termální snímky elektronických součástek a poskytuje technické údaje ve standardizované podobě. To podporuje servisní týmy tím, že se částečně automatizují opakující se dokumentační úkony.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.