Počátky vytváření umělé inteligence sahají několik desítek let do minulosti, ovšem až výrazný rozvoj výpočetních technologií umožnil její nástup do praktického nasazení. V současnosti si systémy umělé inteligence již poradí s řadou úkolů, které se dříve pokládaly za příliš náročné pro stroje.
Umělá inteligence předčila lidi ve složitých hrách, jako jsou šachy či go, a dosahuje vysoké přesnosti například při rozpoznávání fotografií. Bývá proto označována za nastupující hnací sílu pokročilých inovací v průmyslu i v dalších oblastech. Sama má mít potenciál pro vznik nových průmyslových odvětví a vést k vývoji lepších produktů a služeb.
Velké pole působnosti ve skladech
Jak se může uplatnit umělá inteligence v oblasti skladování a manipulační techniky? Ve skladech se pro ni otevírá řada oblastí a v některých z nich již ve formě různých aplikací působí. Lze ji využít například k optimalizaci úrovní zásob pomocí analýzy historických dat zachycujících změny poptávky a působení vnějších faktorů. Algoritmy umělé inteligence mohou předvídat poptávku či identifikovat pomalu se pohybující nebo zastaralé položky. To vše snižuje náklady.
Velké pole působnosti se pro umělou inteligenci otevírá v oblasti automatizované manipulace se zbožím. Systémy vybavené umělou inteligencí zvládnou opakující se skladové úkoly, jako je vychystávání a balení, které jsou náročné na lidskou práci. Roboti vybavení umělou inteligencí mohou pomocí počítačového vidění identifikovat a lokalizovat položky, pohybovat se samostatně ve skladu a spolupracovat s lidskými pracovníky. Algoritmy umělé inteligence přitom optimalizují trasy při vychystávání se zohledněním faktorů, jako je velikost položky či její hmotnost.
Umělá inteligence už v praktickém nasazení
„Umělou inteligenci již využíváme v našich řešeních,“ říká Marie‑Christine Modlerová, senior projekt manager digital ve společnosti Dematic. „Jedním z příkladů je AGV Insights, který analyzuje chování vozidel AGV při jízdě pomocí AI a optimalizuje provoz tam, kde často dochází k úzkým místům.“
Ale pro využití umělé inteligence vidí Marie‑Christine Modlerová příležitosti třeba také v oblasti automatizované podpory zaměstnanců i v řadě dalších oblastí. Rovněž upozorňuje na zajímavé řešení: „Jedním z našich nedávných vývojových projektů je řešení, které analyzuje termální snímky elektronických součástek a poskytuje technické údaje ve standardizované podobě. To podporuje servisní týmy tím, že se částečně automatizují opakující se dokumentační úkony.“
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později