Systémový integrátor Kodys aktuálně implementoval pro Toptrans řešení správy 1734 mobilních zařízení, které v rámci provozu 32 dep společnosti Toptrans v Česku a na Slovensku používají řidiči, skladníci a vedoucí. Řešení představila v rámci dalšího dílu ze seriálu svých odborných seminářů, tentokrát pod názvem Chytrá logistika od skladu k zákazníkovi. Akce se konala přímo v depu společnosti Toptrans v Praze‑Hostivaři, vedle improvizovaného hlediště, které zcela zaplnila stovka hostů, občas tiše projel některý z vysokozdvižných vozíků Linde obsluhujících tamní sklad.
Seminář zahájila i zakončila Daniela Koryntová, provozní ředitelka společnosti Toptrans. Firma provozuje systém expresní přepravy kusových zásilek a balíků z domu do domu s doručením po České republice do 24 hodin a na Slovensko do 24 nebo 48 hodin podle kraje. Přepravuje zásilky nejrůznějšího charakteru od obálek přes palety až po nadrozměrná balení.
Prvotní spolupráce společností Kodys a Toptrans začala již v roce 2009, jak v úvodu svého vystoupení zmínil Petr Kratochvíl, obchodní konzultant Kodysu. Přibývající mobilní zařízení bylo třeba spravovat, a tak zde již v roce 2012 našel uplatnění první systém pro jejich vzdálenou správu. Aktuálně se prohlubující spolupráce byla předmětem vystoupení dalších účastníků semináře, organizace svozu, skladování a rozvozu zboží, přeprava zásilek a plánování tras kurýrům vyžadují nová a aktualizovaná řešení.
Odborný seminář společnosti Kodys "Chytrá logistika od skladu k zákazníkovi"
Petr Kratochvíl ještě připomněl, že 32 let zkušeností Kodysu v oblasti řešení souvisejících s automatickou identifikací se opírá o čtyři pilíře jejího know‑how, jimiž jsou: hardware (terminály, skenery, tiskárny…), značení (štítky, etikety, čipy, tagy…), softwarová řešení (aplikace) a automatizační technologie (dopravníky, měřicí a vážicí systémy, robotické ruky…). „Všechny tyto prvky umíme integrovat,“ řekl Petr Kratochvíl.
Josef Matoušek a Gabriela Plešková ze Zebra Technologies mimo jiné představili inteligentní kabinet (centrální hub pro terminály, čtečky, tablety a podobně), ve kterém je možné uložená zařízení nejen hromadně nabíjet, ale i zabezpečit a monitorovat podobně jako skladové položky. Popsali nové typy mobilních terminálů, odolných tabletů, tiskáren a snímačů, včetně nástrojů pro jejich integraci.
Princip řízení třísměnného provozu skladníků za využití představovaných technologií popsal Tomáš Petržel, vedoucí skladu v Toptransu, jeho kolega Jan Schubert představil fungování aplikace Kurýr, kterou nyní využívá 1200 řidičů. Naživo demonstroval vymoženosti mobilních technologií, mezi něž patří focení, komunikace napříč firmou nebo tzv. kioskový mód, který vybraným skupinám uživatelů zpřístupňuje pouze vybrané funkce.
Obchodní konzultant Kodysu Ondřej Sklenička definoval výhody využití systému vzdálené správy mobilních zařízení (mobile device management, MDM) od kanadské společnosti Soti. IT manažer Jakub Cízl shrnul poté za společnost Toptrans spolupráci s experty Kodysu a popsal, jaké výhody nabízí zmiňované MDM od Soti při řízení flotily terminálů.