Skupina Accolade, která se zaměřuje na investice do prémiových průmyslových a logistických parků, dokončila svůj první areál v Nizozemsku. Nájemcem jedné z celkem dvou hal se stala americká firma CooperSurgical zabývající se vývojem v oblasti reprodukční medicíny, druhou obsadil světový logistický lídr GXO. Nizozemsko je pro Accolade již celkem pátým zahraničním trhem, kde v současnosti působí.

Park se nachází v Roermondu, který leží nedaleko stotisícového města Venlo. Součástí parku, který vyrostl na místě bývalé továrny na výrobu štěrku, jsou dvě haly o celkové rozloze 43 tisíc metrů čtverečních. Hodnota objektů bez zohlednění vnitřních úprav a vybavení přesahuje 1,3 miliardy korun. „Jsme rádi, že se nám podařilo realizovat náš první nizozemský projekt právě v okolí města Venlo. Tento region je považován za jednu z nejdůležitějších oblastí pro zásobování Nizozemska a západní Evropy, a to hlavně díky skvělé dopravní dostupnosti a samozřejmě také bohaté průmyslové tradici. Jsem si jist, že naše cesta zde tímto projektem právě začíná,“ konstatoval Milan Kratina, CEO společnosti Accolade.

Nová řešení pro zdravotníky i jejich pacienty

Budova o 18 tisících metrech čtverečních je novým působištěm americké společnosti CooperSurgical, která se zabývá vývojem v oblasti reprodukční medicíny. CooperSurgical, který je již více než 30 let průkopníkem v nových technologií, které mění způsob péče o ženy a děti. Konkrétně stojí v čele dodávek inovativních technologií asistované reprodukce a geonomických řešení, která zlepšují práci odborníků na umělé oplodnění. V současné době nabízí více než 600 klinicky relevantních zdravotnických prostředků pro poskytovatele zdravotní péče o ženy, včetně možností testování a léčby.

Společnost bude halu využívat jako distribuční centrum pro regiony Evropy, Blízkého východu a asijsko-pacifického regionu. Část budovy je vyčleněna pro kanceláře a školící místnosti. „Naše nové distribuční centrum splňuje hned několik klíčových kritérií od strategické polohy poblíž německých a belgických hranic se skvělým dopravním spojením, přes technologickou vyspělost, která pomáhá minimalizovat dopad na životní prostředí a zlepšuje pracovní pohodu našich zaměstnanců. Jsme si jistí, že nové distribuční centrum je úžasným krokem vpřed a pomůže nám v dalším rozvoji,“ uvedl Roy Wagemans, senior manažer globální distribuce a logistiky ve společnosti CooperSurgical.

Pro Accolade jde o první spolupráci s touto firmou. „Vždy nás těší, když dokážeme dostát různorodým a často specifickým představám našich partnerů. Díky našim předešlým zkušenostem se společnostmi z lékařského prostředí jsme mohli nabídnout řešení pro řadu nadstandardních požadavků, kdy jsme například vedli diskuse i o takových aspektech, jako je teplota v různých částech budovy,” doplnil Kratina.

Společnost CooperSurgical stojí v čele dodávek inovativních technologií asistované reprodukce a genomických řešení, která zlepšují práci odborníků na umělé oplodnění ve prospěch rodin. V současné době nabízíme více než 600 klinicky relevantních zdravotnických prostředků pro poskytovatele zdravotní péče o ženy, včetně možností testování a léčby.

Druhý objekt s 25 tisíci metry čtverečními si v parku pronajala společnost GXO, největší světový poskytovatel smluvních logistických služeb. I tato hala, která byla postavena na klíč potřeb nájemci, je již předána a bude sloužit jako distribuční centrum pro renomovaný internetový obchod s módou. Ještě letos plánuje GXO do haly zavést řadu inovativních automatizačních prvků, které zefektivní veškeré procesy od příjmu zboží, jeho kompletaci, až po expedici a zároveň vrácení i reklamaci objednávek.

Nizozemský logistický areál Roermond bude podobně jako veškeré parky v portfoliu Accolade aspirovat na vysoké skóre certifikace udržitelnosti BREEAM. Šetrný přístup byl zvolen již během stavby, kdy se používaly pouze prefabrikované stavební prvky, a to tak, aby se minimalizovalo množství odpadu vznikajícího na staveništi – 80 procent vzniklého odpadu tak bylo možné zpracovat a recyklovat.

Dále se v parku počítá s instalací fotovoltaických panelů na střechy budov s tím, že vyrobenou elektrickou energii budou moci využívat nájemci pro své potřeby. Součástí komplexu budou také nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, parkoviště pro jízdní kola a zelené plochy, které zvýší ekologickou hodnotu parku a podpoří místní biologickou rozmanitost.

Nizozemský logistický hub

Nizozemsko pro Accolade představuje po Slovensku, Polsku, Španělsku a Německu již pátý zahraniční trh, na němž působí. Touto expanzí společnost posílila své aktivity v západní Evropě. „Investice v Nizozemsku je logickým krokem v diverzifikaci našeho portfolia směrem do západní Evropy. Projekt Roermond navazuje na moderní komplexy v nedalekých německých městech Bochum a Alsdorf. Naším dlouhodobým cílem je zajistit prvotřídní a udržitelnou infrastrukturu pro moderní podnikání po celé Evropě. Jsem rád, že jsme se vydali na dynamicky se rozvíjející trh, který svými podmínkami pro investory i firmy nabízí opravdu ideální podmínky pro další rozvoj,“ komentoval nizozemskou expanzi Kratina s tím, že skupina má na dalším rozšiřování svých aktivit na nizozemském trhu zájem a mapuje proto akviziční příležitosti.

Průmyslový park Roermond se nachází blízko německých hranic na dosah industriálních a obchodních center v Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem. Město Venlo je zároveň považováno za vstupní bránu do mezinárodních přístavů Rotterdam a Antverpy.

„Oblast byla od roku 2005 již devětkrát ohodnocena jako nejvýznamnější logistický region v Nizozemsku. Předpoklady pro další rozvoj jsou ideální. Z hlediska atraktivity pro firmy se pak v dojezdové vzdálenosti do dvou hodin nachází více než 46 milionů zákazníků. Hlavně díky těmto faktorům je i náš areál ideálním místem pro distribuci a logistiku třetích stran, která je právě v době globální expanze e-commerce významným faktorem úspěchu,“ upřesnil Kratina.

Region v okolí Venla, ve kterém žije přes jeden milion obyvatel, protíná hustá síť dálnic - A67 vedoucí z Dortmundu do Antverp, A73 spojující Venlo s metropolí Amsterdam a A52 vedoucí do německého Düsseldorfu. Dva lodní terminály na řece Máze nabízí výborné dopravní spojení se zbytkem Evropy. Ve vzdálenosti deseti minut od parku leží vnitrozemský kontejnerový terminál s kapacitou 12 tisíce TEU za měsíc a nedaleko se nachází také železniční terminál. Do šedesáti minut jízdy jsou čtyři mezinárodní letiště, a to Eindhoven, Düsseldorf, Weeze a Kolín nad Rýnem.

Související