Společnost CHEP, která na globální úrovni zajišťuje cirkulární řešení pro dodavatelské řetězce, nabízí na českém trhu vylepšenou dřevěnou půlpaletu. Její konstrukční prvky zajišťují vyšší kvalitu odpovídající potřebám moderních logistických operací, přičemž kompatibilita i rozměry zůstávají nezměněny.

Vylepšená paleta v takzvaném „düsseldorfském formátu“ má robustnější konstrukci a je odolnější jak vůči nárazům vysokozdvižných vozíků, tak při manipulaci v pokročilých automatizovaných provozech.
Vylepšená paleta v takzvaném „düsseldorfském formátu“ má robustnější konstrukci a je odolnější jak vůči nárazům vysokozdvižných vozíků, tak při manipulaci v pokročilých automatizovaných provozech.
Foto: CHEP

Vylepšená paleta v takzvaném „düsseldorfském formátu“ má robustnější konstrukci a je odolnější jak vůči nárazům vysokozdvižných vozíků, tak při manipulaci v pokročilých automatizovaných provozech. Kvalitnější dřevo, z něhož je vyrobena, pochází z prověřených udržitelných zdrojů, disponuje certifikáty FSC/PEFC a snižuje pravděpodobnost vzniku třísek či úlomků. Nakládací plocha má až o 10 procent větší pokrytí dřevěnými prkny, než je obvyklé u podobných konkurenčních palet.

„Neustále zdokonalujeme naše výrobky a řešení pro dodavatelské řetězce tak, aby co nejlépe sloužily našim zákazníkům, a ve výsledku i koncovému spotřebiteli. Aktuální verze půlpalety CHEP přináší ještě vyšší kvalitu a bezpečnost, aniž bychom museli dělat jakékoli kompromisy v oblasti ochrany životního prostředí,“ vysvětluje Frederic Rotrou, country lead společnosti CHEP v České republice. „Naše dřevo pochází výlučně z certifikovaných zdrojů a díky vyšší odolnosti je míra poškození produktu nižší, což eliminuje spotřebu surovin na opravy a produkci nových palet, tedy i s tím spojené emise CO2,“ vysvětluje Frederic Rotrou.

Paletový pooling

Uvedení odolnější verze půlpalety na trh předcházely přípravy stovek konceptů a více než desítky různých prototypů. Společnost CHEP provedla ve svém Globálním inovačním centru mimo jiné tisíce testů nárazem a na základě výsledků hodnocení byl vybrán konečný design. Následně konstrukci hodnotili ve svých provozech výrobci, maloobchodníci i průmyslové podniky napříč Evropou.

Související

CHEP nabízí palety, které jsou široce přijímány na českém i evropském trhu. Půlpalety jsou univerzální a oblíbené v oblastech výroby, skladování, distribuce i vystavování zboží v místech prodeje. Obchodní model CHEP se zakládá na tom, že společnost pronajímá své charakteristicky modré palety zákazníkům na základě jejich objednávek a následně zajišťuje zpětný odběr, údržbu a distribuci palet dalším zájemcům. Tento cirkulární mechanismus se nazývá „paletový pooling“ a představuje nákladově efektivní a ze své podstaty udržitelné řešení pro potřeby dodavatelských řetězců.

Ocenění Lean & Green Award

Za svůj akční plán pro měření a snižování emisí CO2 obdržela CHEP od česko-slovenské iniciativy ECR (Effective Consumer Response) ocenění Lean & Green Award. Oficiální předání ceny proběhlo na konferenci Speedchain v Břevnovském klášteře v Praze a převzal ji Frederic Rotrou, country lead společnosti CHEP v České republice.

„CHEP je průkopníkem oběhového hospodářství a udržitelnost je základním pilířem našeho podnikání již více než 25 let. Paletový pooling ze své podstaty významně přispívá k vyšší udržitelnosti logistiky, protože snižuje spotřebu surovin a produkci odpadu. Mám radost, že náš přínos a další ambice oficiálně ocenila i nezávislá organizace, jako je ECR,“ řekl Frederic Rotrou.

CHEP získal ocenění na základě vypracování akčního plánu, který byl nezávisle auditován experty z Vysoké školy ekonomické v Praze. Dokument pracuje s přesnými daty o emisích uhlíku a definuje realistické cíle spolu s konkrétními kroky k jejich postupné eliminaci. Lean & Green Award oceňuje kvalitu plánů ještě před zahájením plnění stanovených cílů. Po auditu přechází CHEP plynule do aktivační fáze, v níž bude realizovat jednotlivé body z akčního plánu a bude v pravidelných intervalech podávat zprávy o svém pokroku. Po úspěšném dosažení stanovených milníků a prokazatelném snížení emisí uhlíku o nejméně 20 procent získá CHEP prestižní certifikaci Lean & Green Star.

Udržitelná logistika

Aktivity CHEP přinášejí přidanou hodnotu v celém dodavatelském řetězci. Na základě analýzy životního cyklu palet poskytuje CHEP svým zákazníkům certifikáty udržitelnosti, které vypočítávají množství CO2, odpadu i dřeva ušetřeného díky vzájemné spolupráci. Mezi dlouholeté zákazníky společnosti na českém trhu patří přední výrobci jako například Unilever, Procter & Gamble, Drylock, Nestlé, Mondelēz, Lego, Pragolaktos nebo Tereos TTD a významní maloobchodní prodejci jako Penny, Lidl, Billa nebo Rossmann. Využíváním paletového poolingu tyto společnosti přispívají k udržitelnější logistice a také plní své vlastní ESG cíle, což dokládají certifikáty od CHEP.

Související