„Areál stavíme ještě ve vyšším environmentálním standardu, než náš první velmi úspěšný projekt na D1 u Ostředku. Chceme ho certifikovat systémem BREEAM a cílíme na úroveň Excellent,“ vysvětlila ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. „Chtěli bychom prosadit fotovoltaickou elektrárnu na střechách hal. Díky jejich obrovské ploše bychom mohli vyrábět ve špičce až 12 MWp elektřiny. Rádi bychom do areálu také dovedli železniční vlečku z blízkého koridoru tak, abychom budoucím nájemcům mohli nabídnout kvalitní a ekologickou dopravu,“ dodala.

Na svém prvním nedávno dokončeném a otevřeném areálu na D1 u Ostředku se developer zaměřil na hospodaření s vodou. Dešťovou vodu zachytávanou na největší ze střech tam ve vlastní úpravně vod přečišťuje na kvalitu pitné vody. Zásobuje tak tři čtvrtiny areálu pitnou vodou z dešťovky, což umožní uspořit až 8700 metrů krychlových pitné vody ročně. Takto pokročilou technologii na hospodaření s dešťovou vodou využívá jako jediný developer v zemi.

První hala areálu Logistické centrum Přehýšov, která nabídne 50 tisíc metrů čtverečních ploch, bude dokončena ještě letos.
První hala areálu Logistické centrum Přehýšov, která nabídne 50 tisíc metrů čtverečních ploch, bude dokončena ještě letos.
Foto: Filip Hubička

Na Přehýšově u D5 by chtěl developer dešťovou vodu využívat jako tzv. šedou vodu a opětovně ji rozvádět do hal, například na splachování toalet. Šetrný přístup k vodě se odráží také na řešení okolí areálu, kde vznikne několik retenčních nádrží a počítá se také s biokoridory na původně zregulovaných potocích v okolí.

Související

Poloha přímo u D5 a kousek od německých hranic

Poloha areálu je velmi zajímavá pro logistiku eshopů, ale i pro kamenný maloobchod, který logistické zázemí využívá a do budoucna ho bude potřebovat v ještě větší míře.

Podle požadavku konkrétního nájemce do haly firma vestaví na míru kancelářské a sociální zázemí i technologie.
Podle požadavku konkrétního nájemce do haly firma vestaví na míru kancelářské a sociální zázemí i technologie.
Foto: Filip Hubička

„Roky byly obchody zvyklé, že mají velký sklad a mají tak po ruce zboží, které je klidně měsíc nebo dva ve skladu a doplní se, až je potřeba. To je ale strašně nákladné. V poslední době proto zažíváme velkou změnu. Cítíme obrovský tlak na externí skladovací prostory a schopnost doplnit zboží přesně v době, kdy ho obchod potřebuje,“ vysvětlil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něho si navíc v poslední době část zákazníků zvykla, že zboží si v obchodě objedná, a to jim přijede přímo domů. Necestuje tedy přes prodejnu, což šetří nejen náklady, ale také emise CO2

Logistické centrum Přehýšov, léto 2023

 

Areál na D5 je v srdci západních Čech. Současně má ale velmi blízko po páteřní dálnici do Německa, a tak je velmi zajímavý také pro výrobu. Developer proto zvýšil únosnost podlahy v první hale až na sedm tun na metrů čtverečních a výšku na 12 metrů. Hala je tak připravena pro poměrně těžké technologie, které by do ní mohl umístit případný zájemce z řad výrobců. Lokalita blízko Německa může být velmi zajímavé pro firmy, které dodávají díly například německým automobilkám.

Developer zvýšil únosnost podlahy v první hale až na sedm tun na metrů čtverečních a výšku na 12 metrů. Hala je tak připravena pro poměrně těžké technologie.
Developer zvýšil únosnost podlahy v první hale až na sedm tun na metrů čtverečních a výšku na 12 metrů. Hala je tak připravena pro poměrně těžké technologie.
Foto: Filip Hubička

„Stavbu dvou ze tří hal jsme zahájili tzv. spekulativně, tedy aniž bychom měli podepsanou smlouvu s konkrétním nájemcem. Firmy jsou v současné ekonomické situaci opatrné. Zájem je však velký, a tak věříme, že haly brzy pronajmeme. Aktuálně jednáme s několika zájemci. Výstavbou dopředu jdeme vstříc požadavkům firem, které se chtějí do nové haly nastěhovat v co nejkratším čase po podepsání kontraktu,“ vysvětlila Fialková.

„Časová připravenost tohoto projektu, 12 metrů skladovací výšky a nadstandardní parametry moderní certifikované budovy spolu s flexibilitou UDI Group nabídnout nájemcům skutečně nejatraktivnější nájemní podmínky na plzeňském trhu průmyslových nemovitostí na sebe poutá pozornost nejednoho tenderu pro logistické služby, které v rámci oddělení pronájmů nyní v Knight Frank vedeme,“ poznamenala vedoucí oddělení pronájmů komerčních nemovitostí společnosti Knight Frank Markéta Vrbasová.

První hala areálu Logistické centrum Přehýšov, která nabídne 50 tisíc metrů čtverečních ploch, bude dokončena ještě letos. Dle požadavku konkrétního nájemce pak do něj firma vestaví na míru kancelářské a sociální zázemí i technologie. Další z hal má aktuálně skelet a skupina je připravena ve stavbě pokračovat okamžitě, podle požadavků konkrétního zákazníka. Od podpisu smlouvy tak může být hala B3, která nabídne 30 tisíc metrů čtverečních ploch, dokončena do osmi až deseti měsíců. V přípravě je také stavba třetí haly B2, která bude nabízet stejně jako první hala 50 tisíc metrů čtverečních ploch. Developer stavbu zahájí podle vývoje poptávky na trhu. Generálním dodavatelem stavby je společnost Syner.

Související