Na střeše CTPark Prague East v Nupakách u Prahy zahájila provoz fotovoltaická elektrárna (FVE) o výkonu dva megawatty. Jedná se o první fotovoltaiku v rámci společné spolupráce ČEZ ESCO a CTP, jejímž cílem je v následujících letech umístit FVE na střechy několika vybraných CTParků. Na projektu se podílela zapůjčením techniky i společnost Linde Material Handling.

Výstavba fotovoltaiky v Nupakách odstartovala na počátku roku. Solární panely bylo třeba umístit na střechy logistických budov o ploše přes 8422 metrů čtverečních. O přepravu veškerého materiálu a pracovníků na místo instalace ve výšce 14 metrů se postaraly vysokozdvižné plošiny a vozíky Linde.

„Při instalaci fotovoltaiky na střechy skladů nebo logistických budov je využití vysokozdvižných plošin a vozíků mnohdy jedinou možností. Linde Material Handling nabízí pro tyto účely široké portfolio manipulační techniky k zapůjčení, s výběrem navíc dokážeme poradit. Stačí, aby si zákazník připravil hmotnost a rozměry břemene, maximální manipulační výšku, preferovaný pohon a samozřejmě také termín zápůjčky,“ popisuje Simona Stárková, head of rental solutions v Linde Material Handling.

Související

S přepravou materiálu na střechy nupackých logistických hal, které využívá nadnárodní logistická společnost Raben, konkrétně pomáhaly pracovní plošiny typu 530 (dieselové nůžky s pracovní výškou 18,15 metru), typu 520 AJ (dieselová kloubová plošina s pracovní výškou 18 metrů), typu 4045 (elektrická nůžková plošina s pracovní výškou 14 metrů) a terénní vysokozdvižný vozík C350 – typ AUSA.

Střešní fotovoltaika v Nupakách v minulých dnech zahájila zkušební provoz. Ročně by měla vyrobit 1,94 gigawatthodin bezemisní elektřiny, což odpovídá spotřebě více než 550 běžných domácností. Každý rok tak FVE ušetří až 964 tun emisí oxidu uhličitého.

„Linde Material Handling považuje udržitelnost za velmi důležité téma, kterému se dlouhodobě věnuje. I proto jsme se velmi rádi, že se naše technika podílela na výstavbě střešní fotovoltaiky v Nupakách, jejíž ekologický přínos je nesporný a jež bude další desítky let vyrábět čistou, bezemisní elektřinu,“ dodává Simona Stárková.

Související