V předvánoční sezóně řada obchodníků, především z oblasti módy a obuvi, registrovala navýšení objednávek o 30 až 50 procent ve srovnání s prodeji ve zbytku roku. S přípravou na sezónu přitom někteří z nich začínají již koncem léta, kdy se chystají i na zásobování kamenných prodejen. Uvedla to fulfillmentová společnost Skladon, která zajišťuje logistiku více než 70 e-shopům. Ve Skladonu odbavili během listopadu téměř o 70 procent více objednávek než v červnu. Větší množství prodaného zboží je zpravidla doprovázeno také nárůstem vratek zkraje nadcházejícího roku.

Ačkoliv jsou Vánoce mnohými považovány za ten pravý vrchol e-commerce sezóny, v číslech si stojí ještě o něco lépe listopadový Black Friday. Podle průzkumu společnosti Perfect Crowd, zpracovaného pro platformu allegro.cz, během něj letos plánovalo nakoupit 57 procent zákazníků a 58 procent z nich je dokonce ochotno odložit plánované nákupy právě na toto slevové období. Potvrzuje to také ředitel logistiky společnosti Skladon, Max Kovář. „Pro naše klienty je Black Friday zpravidla tím nejvytíženějším obdobím v roce. U B2B zásilek, které slouží primárně k zásobování kamenných prodejen, vidíme například oproti září nárůst až o 100 procent.“

Související

Prodejci navyšují zásoby již koncem léta

Výše prodejů se mění především v závislosti na charakteru zboží. Ve Skladonu tak evidují největší nárůst u klientů z oblasti módy, obuvi či doplňků stravy. U poslední zmíněné kategorie v listopadu zaregistrovali navýšení počtu odeslaných zásilek na více než dvojnásobek v porovnání s jarními měsíci. I to je důvod, proč řada obchodníků buď ještě před začátkem sezóny či bezprostředně po jejím konci poptává fulfillmentové služby. U externího partnera mají totiž jistotu, že bude připraven na skokové navýšení uskladněných zásob.

„V našem distribučním centru disponujeme minimálně pětinou volného skladového prostoru navíc. Někteří naši klienti se začínají předzásobovat již na přelomu léta a podzimu, v kombinaci s blížícími se Vánocemi se tak objem našeho skladu navyšuje až o 30 procent. Loni se navíc výrazný nárůst v počtu zásilek držel i po vánoční špičce,“ přibližuje Kovář a dodává, že fulfillment si prodejci často vybírají právě kvůli jeho flexibilitě. Každý měsíc totiž platí pouze tolik prostoru a služeb, kolik reálně využijí, což je zároveň motivuje lépe si své skladové zásoby hlídat.

Náročná vratková logistika

Po vánoční špičce čeká řadu obchodníků další nápor v podobě zvýšeného množství vratek. Podle dat Skladonu se jejich poměr po Vánocích nejvíce zvyšuje v oblasti obuvi, kde dosahuje necelých 23 procent, u oblečení jde pak přibližně o 15 procent. V logistice je tak po vzoru západních obchodníků stále sílícím trendem poskytovat zákazníkům co nejsnazší a uživatelsky nejpřívětivější proces vrácení zboží. Vracející se zákazníci totiž tvoří přibližně 30 procent všech příjmů v e-commerce a hodnota nákupu takového spotřebitele bývá v průměru třikrát vyšší než u toho jednorázového.

„Kvalitní vratková logistika je jedním ze způsobů, jak efektivně navýšit zákaznickou retenci, což je v dnešní době pro e-shopy stále častěji diskutované téma. Retence totiž přináší objednávky s minimálními náklady, obvykle mnohonásobně nižšími, než je tomu například při zohlednění PPC kampaní. Pro obchodníky tak mohou vracející se zákazníci znamenat v čistých číslech i dvacetiprocentní nárůst objednávek, což jim může v případě nečekané stagnace či poklesů poptávky ze strany nových nakupujících výrazně pomoci,“ doplňuje Michal Benatzky, marketingový manažer e-shopové platformy Upgates.

Související